Arama Motorunun Temel Öğeleri

KONU 1- Arama Ağıyla Tanışın

  • Arama motoru temel öğeleri; aramayı yapan kişinin ürün ve hizmetlere tam o anda ilgi duyduğunu belirtir. Arama ağı dijital pazarlama için bulunmaz bir nimettir. Ürün ve hizmetleri arama ağında  bir web siteniz olursa kazanma şansınız daha açıktır. Elbette soysa medya, e-posta ile pazarlama ve görüntülü reklamcılık ile de tanıtım yapabilirsiniz.
  • Arama motoru nasıl çalışır; öğrendiği ve izni olan içeriği inceler, her bir içeriği kategorize eder, arama yapan kişi için en yararlısına karar verir. 1.) tarama yapar 2.) dizine ekler 3.)sıralama koyar. Tarayıcılar bot’ları kullanır sürekli gezerler yeni sayfalar ararlar. Kopya içerik eklemez. Sıralama işlemi çok gizlidir.
  • Arama motorları interneti nasıl görüyor; Arama motoru sitenizdeki görüntü gibi Html kodlara da bakar. Örneğin sitenizdeki yazılar, fotoğraf alt başlıkları neyle alakalı diye inceler. Sayfa başlığı, Sayfa yazıları, Sayfa metinleri, Kimin ziyaret ettiğini, Ürün ve hizmetleri tanımlaması, hangi sözcülerin kullanıldığı belirler. İçerik metni yazarken müşterilerin dilinden konuşmak gerekir.
  • Organik arama nedir; arama motorlarında ücretsiz olarak çıkan sonuçlardır. Nitelikli kaliteli site yapmak, iyi bir seo çalışması üretmek. Arama motorları iyi ve alakalı özgün içerikleri seviyor.
  • Ücretli arama nedir; Hizmet ve Bilgi almak isterler. Her reklam aranılan kelimeye göre sıralanır ve o aranılan kelime dışında başka değişik reklam çıkmaz.

Metin reklamlarınızı teklif ve kaliteli anahtar kelime ve metinlerle ayarlayın. İdeal olarak teklifler işletmenin anahtar kelime değerine karşılık gelmektedir. Teklif ortalamarı sektör ve anahtar kelimeye göre farklılık gösterir. Fiyat, anahtar kelime, kaliteli içerik ile düşük fiyat ile üst sıraya çıkabilir.

  • Google search console; daha fazla trafik çekmek için web sitenizin google aramalarında nasıl sonuç verdiğini geri bildirmesini sağlar.

 

KONU 2- Temel İşlevleri Vardır

Performans izlerler. Google sitenizi nasıl görüyor onu size gösterir. Arama analizi raporu ile insanlar hangi arama ile geldiğini belirtir. Arayanların hangi bağlantıyı tıkladığını bildirir. Hangi sitelerin sayfanıza bağlantı verdiğini gösterir. Arama analiz raporu önemlidir.

Raporu inceleyip alakasız veya ilgisiz kelime, tümceler görürseniz bu web sitesindeki metinleri düzenlemeniz gerektiğini anlamına gelir.

Tıklanma sayısı ne kadar sıklıkla görünüp tıklandığı ve tıklanmadığı önemlidir. İnsanların aradığı şeylerle uyuşup uyuşmadığının göstergesidir.

Bağlantı raporu; Referans siteleri, mobil kullanılabilirlik raporunu kullanın. Sitenizde hangi sayfalar iyi görünmüyor onları düzeltin.

Tarama raporu; Google sitenizi ziyaret edip etmediğini görürsünüz.

Dizin raporu; Sayfalarınız erişilebilir mi hangileri kayıtlı onları gösterir.

www.google.com/webmaster adresine web sitenizi ekleyin ve doğrulayınız.

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir