Çevrimiçi Stratejinizi Planlayın

KONU 1- Çevrimiçi Stratejinin Yararları

Hedeflerinize uygun olarak belirlenmiş eylemler, işletmenizin ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağınızı daha iyi anlamanızı sağlar.  Birinci adım, hedeflerinizi açıkça tanımlamaktır. Belki satışlarınızı %20 oranında artırmak, belki de 100 potansiyel müşteri belirlemek istersiniz? Hedefler belirlemek, takip edebileceğiniz bir yön ve net bir yol sunar. Sonrasında işletmenizin ne ile ilgili olduğunu açıkça belirtmeniz gerekir. Bunu genellikle misyon ifadesi olarak adlandırılan basit bir cümleyle temsil edebilirsiniz.  Benzersiz Satış Noktanızı da belirlemeniz gerekir. Çevrimiçi rakiplerinizden sizi ayıran şey budur. Benzer şeyler yapan işletmelere bakarak sizi neyin farklı kıldığını bulun ve bunu geliştirin.

Neyi elde etmek istediğinizi bilmek, doğru zamanda doğru kararlar vermenize yardımcı olabilir. Bunları ele almak için kullanabileceğiniz bazı tipik hedef ve stratejileri burada bulabilirsiniz: Satışları artırma Hedefiniz çevrimiçi satışları artırmaksa web sitenize daha fazla trafik çekmek, faydalı olabilir. İşletmenin veya markanın bilinirliğini artırma Sosyal medya, hem yeni hem de mevcut müşteriler için markanın bilinirliğini artırmanın popüler bir yoludur. Değerlerinizi ve kişiliğinizi ifade etmeniz ve kitlenizle etkileşim kurmanız için bir platform sunar. E-posta pazarlama listenizi büyütme Müşterileri pazarlama e-postalarına kaydolmaya teşvik etmek için kitlenizin almayı bekleyebileceği, örneğin özel içerikleri veya üyelere özel güncellemeleri net biçimde duyurmayı deneyin.

KONU 2- Bir İşletmeyi Çevrimiçi Dünyaya Taşıma

Yerel alışveriş merkezini ziyaret ederek mağaza mağaza gezersiniz. Sonuç olarak fiyat, kalite, iade politikası, personelin tavırları ve ürün stoğuna dayanan bir karar verirsiniz. Tüm bu bilgileri işleyip en çok beğendiğiniz ayakkabıların olduğu mağazaya geri gider ve satın alma işlemini gerçekleştirirsiniz. Çevrimiçi satın alma işleminde ise çevrimiçi alışveriş yolculuğunuz boyunca dört ayrı aşamadan geçmeniz muhtemeldir:

Bu prensipler “Görme, Düşünme, Yapma, Önemseme” 

GÖRME aşamasında, bazı arkadaşlarınızın koştuğunu ve sosyal medya hesaplarında favori rotalarının haritalarını paylaştığını fark edersiniz. Bu size koşmaya başlama konusunda ilham verir. DÜŞÜNME aşamasında, telefonunuzdan “Yeni başlayanlar için en iyi koşu ayakkabıları” araması yaparsınız. Bu işlem, kararınızı etkileyebilecek daha fazla unsurdan haberdar olmanıza neden olacak şekilde, blog içeriklerinde hedeflenen reklamlara kadar çok kapsamlı bir çevrimiçi içeriği size sunar. Sonuç olarak, YAPMA aşamasını oluşturan satın alma işlemini yapar ve belki sosyal medyada bir fotoğraf paylaşırsınız. Satın alma işleminizi paylaşmayı içeren bu son adım, ÖNEMSEME aşamasının bir parçasıdır. Müşterilerin her işlemde dört aşamanın tümünden geçmediğini unutmayın. Kişisel yolculuğunuz DÜŞÜNME aşamasında başlayabilir veya YAPMA aşamasında bitebilir.

Şimdi, çevrimdışı ve çevrimiçi faaliyetleri birleştirelim. Fiziksel mağazayı ziyaret ettikten sonra ürünü çevrimiçi olarak satın alma olasılığınız mevcuttur. Bu yaklaşıma “mağazadan bakma” adı verilir.

KONU 3- Müşteri Davranışlarını Anlama

Temas noktası, bir müşterinin veya potansiyel müşterinin bir işletmeyle temasa geçtiği herhangi bir aşamadır. Temas noktaları çevrimdışı işlerde, özellikle perakende alanında çokça kullanılır. Bunlar makbuzlar, çantalar, tabelalar, müşteri hizmetleri bankoları ve süreçteki başka pek çok nokta olabilir. İnternet ise işletmelerin marka sadakati ve güveni oluşturmaları için çok değerli bir yol olabilir. Bir müşterinin çevrimiçi reklamlar gibi bir temas noktasıyla birkaç kez karşılaşması, devamlı değer sağlar ve markayla sürekli olumlu ilişkilendirmeler oluşturur.

Kendinize şunları sorun: “Yanıta ihtiyaç duyduğumda nereye gidebilirim?”, “Normalde yeni markaları veya işletmeleri nerede buluyorum?” “Bir satın alma kararını vermeme ne yardımcı olur?” ve “Ürün satın aldıktan sonra bir markayı tekrar görüyor muyum?” Başka bir seçenek de sizi bulmak için izledikleri rotayı doğrudan müşterilere sormaktır. Basit bir yüz yüze veya çevrimiçi anket, bu yolculuğu adım adım listeleyerek görselleştirmeyi daha net ve kolay hale getirir. Bir müşterinin izlediği rotayı anladıktan sonra geriye, seçilen ilgili temas noktalarının insanların ilgisini çekmede etkili olduğundan emin olmak kalır. Bir web siteniz varsa bu site potansiyel bir müşteriye istediği bilgileri verirken mevcut müşterilerin ilgisini sürdürüyor mu? Bir site kullanıcı için ne kadar değerliyse kullanıcının siteye dönmek isteme olasılığı da o kadar fazladır. Sosyal medya da temas noktaları oluşturmak için harika bir araçtır ve işletmeye bir karakter ve kişisel bir his katmaya yardımcı olabilir. Müşterilerinizin gerçek insanlar olduğunu unutmayın. Bu nedenle, onlarla alakalı ve ilgi çekici bir şekilde bağlantı kurun. Temas noktalarınızı oluşturduktan sonra performanslarını düzenli olarak incelemeyi unutmayın.

KONU 4- İnternetteki Rakipleriniz Arasından Sıyrılma

Şu soruyla başlayalım: Sizi öne çıkaran nedir? Fiziksel bir mağaza olarak öne çıkmanız gerekir. Aynısı dijital ortamda da geçerlidir. Bizi internetteki rakiplerimizden neyin farklı kıldığını tespit ettiğimizde buna Benzersiz Satış Noktası diyoruz.

 Benzersiz Satış Noktası, sunduğunuz avantajları, müşterilerinizin ihtiyaçlarını nasıl çözebileceğinizi ve sizi rakiplerinizden neyin ayırdığını açıklayan net bir ifadedir. Benzersiz Satış Noktanızı belirlerken kendinize sormanız gereken 4 önemli soru: Hedef kitlem kim? Rakiplerim kimler? Hedef kitlemin sorunları neler? Bunları nasıl çözebilirim? Bu soruları sorduktan sonra yanıtları içeren kısa bir ifade oluşturabilirsiniz. Unutmamanız gereken birkaç nokta: İnsani bir tarzda seslenin. Mümkün olduğunca doğal davranın. Robotların değil insanların ilgisini çekmeye çalıştığınızı unutmayın. Sesinizi duyurun. Benzersiz Satış Noktanızı web sitenizde, sosyal medyada ve diğer pazarlama materyallerinde göstermeniz gerekir.

işinizle ilgili bilgi temelinde karar vermenize yardımcı olan GZFT analizinden faydalanın. GZFT; güçlü yanlarınız, zayıf yanlarınız, fırsatlarınız ve tehditleri ifade eder. Kendinize şunları sorun: Nelerde iyiyiz? Bunlar sizin güçlü yanlarınızdır. Neleri daha iyi yapabiliriz? Bunlar sizin zayıf yanlarınızdır. Nasıl büyüyebilir, değiştirebilir ve iyileştirebiliriz? Bunlar sizin fırsatlarınızdır. İçeride ve dışarıda bizi olumsuz etkileyebilecek neler oluyor veya neler olabilir? Bunlar tehditlerdir. Benzersiz Satış Noktanızı oluştururken rakiplerinizin neler yaptıklarını kontrol etmek iyi bir fikirdir. Bir rakip analizine başlarken internette sunulan ücretsiz araçlardan faydalanmayı unutmayın. En hızlı cevapları verebilecek arama motorlarıyla başlayın. Anahtar terimlerinizi arayın ve şunları not edin: Ürün veya hizmetiniz için arama motorlarında üst sıralarda kimler görünüyor? Web sitelerinde hangi anahtar kelimeler görünüyor, yani web sitelerindeki sayfaların başlıklarında hangi kelimeleri kullanıyorlar? Sosyal medya hesaplarında hangi mesajları kullanıyorlar? Rakiplerinizin güncel aktivitelerini bilmenin başka bir yolu da uyarı sistemlerine kaydolmaktır. Google Alerts gibi ücretsiz araçlar, internette kimlerin belirli konular hakkında konuştuğunu gösterir, böylece nabzı takip ediyor olursunuz.

KONU 5- Hedef Belirleme ve Takip Etme

Temel Performans Göstergeleri (TPG), işletme hedeflerine ulaşmak için en önemli metriklere odaklanmak amacıyla kullanılan ölçümlerdir.

TPG’ler şöyle: Satış ekibi şunları yapmalıdır: Spor salonu örneğidir: 20 potansiyel müşteriye ulaşmak. Çalışma saatleri içinde sosyal medya ve e-posta yoluyla gelen tüm çevrimiçi sorulara 15 dakika içinde yanıt vermek. Ayda 8 mevcut salon üyeliğini yenilemek veya ek satış yapmak. Bu TPG’lere bakarak sonuçları analiz etmek, hangi çalışanların beklenen standardı karşıladığını doğru şekilde değerlendirmeyi ve hangilerinin ilave satış eğitimi alması gerektiğini belirlemeyi sağlar.

Satış telefonlarından sosyal medya gönderilerine, e-posta listesine kaydolmaktan müşteri memnuniyetine kadar, ihtiyaçlarınıza en uygun TPG‘yi seçtiğinizden emin olun.

TPG‘ler belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zamana bağlı olmalıdır. TPG‘leri bu şekilde oluşturarak net ve ulaşılabilir olduklarından emin olabilirsiniz.

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir