Sosyal Medyada Fark Edilin

KONU 1- Sosyal Medya İle İlgili Temel Konular

Sosyal medya müşterilerle iletişim halinde olmak onları dinlemek onlarla markamızı paylaşmak için kullandığımız bir mecra.

online ağlar veya bizim verdiğimiz ad sosyal medya;insanlara bağlantı kurma, etkileşimde bulunma, paylaşma ve bilgi alışverişi yapma olanağı tanıyor.

Sosyal medya, müşterilerinizle ve müşteri adaylarınız ile doğrudan iletişim kurmanızı, içerik paylaşmanızı, konuşmalara katılmanızı, güven oluşturmanızı, daha fazla kişiye ulaşmanızı, etki alanınızı genişletmenizi ve en önemlisi, müşterilerinizi daha iyi anlamanızı sağlayan bir platformdur.

Müşterilerin aklında kalmak için onlara nedenler vermelisiniz. yeni gelen ürün modelleri hakkında paylaşım, eski bir sanatçının üzerinde giydiği elbisenin fotoğrafının yapımı sürekli kendinizi hatırlatacak güzel şeyler. Sosyal medya hedef kitlemizde güven oluşturmamıza yardımcı olabilir. potansiyel bir müşteri, müşterilerinizin yaptığı yorumları okuyabilir veya gerçek müşterilerin sizden aldığı elbisenin videosunu, fotoğrafını çekip paylaşması, mankenlerin değil gerçek kişilerin paylaşımları önemlidir.

Bir başkası sizi övdüğünde daha inandırıcı olur. Sizin promosyonunu siz değil müşterileriniz yapsın.Tüketicilerin markanızla online ortamda nasıl etkileşimde olduğunu gözlemleyerek bir takım bilgiler elde edebilirsiniz.  Örneğin: ipek ve eşarbın bağlamanın 20 farklı şeklini gösteren bir video çok fazla izlenebilir. Doğru sosyal medyada olmak. Doğrudan içinde olmadan sosyal medyanın gücünden yararlanamazsınız. Müşterileriniz en çok hangisini kullanıyor.

Bu bilgi, bir Facebook sayfası, YouTube kanalı, Pinterest hesabı, Twitter hesabı, Google+ sayfası, Instagram hesabı, LinkedIn şirket sayfası veya bunlar ve diğerlerinin bazı kombinasyonları arasından hangilerine ihtiyacınız olduğuna karar vermenize yardımcı olur.
Ardından, profilinizi oluşturmanız gerekir. Bu genellikle, katıldığınız sitelerin her birindeki “ana sayfanız” olacaktır.

Her sosyal ağ farklıdır, ancak her mümkün olduğunda işletmenize ilişkin, örneğin konumunuz ve iletişim bilgileriniz gibi bilgiler eklemeniz gerekir. Bazı ağlar işletmeniz hakkında daha fazla bilgi vermenize, hatta fotoğraf ve video kullanmanıza olanak tanır.

Bir sosyal ağa “taşındıktan” sonra sıra komşularınızı tanımaya gelir. Arkadaş edinmek zaman ve çaba gerektirir, ancak işletmenizin tanınmasına yardımcı olabilecek arkadaşlar kazanmak, karşılığını gerçekten veren bir yatırım olacaktır.

Sosyal medyada etkileşimde bulunduğunuz kişiler yalnızca “dinleyici” konumunda kalmak istemezler. Bunu daha çok karşılıklı bir konuşma, tarafların sırayla kendilerini gösterdiği bir uzlaşma ilişkisi olarak düşünün. Sosyal medyaya, gerçek dünyada dostlarınıza ve iş arkadaşlarınıza gösterdiğiniz yaklaşıma benzer şekilde yaklaşın. 

Mağazanıza “Bizi burada takip edin” şeklinde veya daha da iyisi, online bağlanırlarsa %10 indirim yapacağınızı bildiren bir tabela asarak mevcut müşterilerinizi sosyal medyaya çekin.

Bunun ardından, yarışmalar, özel etkinlikler, yalnızca üyelere özel teklifler, eğlendirici içerik veya sosyal çevrelerinizin üyeleriyle gerçek, yüz yüze buluşmalar gibi ağınızı büyütecek diğer yollara geçin.

Ve sosyal ağınızın her üyesinin ayrıca kendi ağı olduğunu da unutmayın. Sosyal medya tümüyle paylaşmak üzerinedir. Bu nedenle, gönderiler ve fotoğraflar ekleyip konuşmalara katıldığınız sürece, insanların sizinle bağlantı kurması kolaylaşır. Bu, sizi ve işletmenizi daha çok insanın tanıyacağı anlamına gelir.

Sosyal Medyada Fark Edilin Konusunun Diğer Yazıları  Mutlaka Okuyun Aşağıdaki Linkleri Tıklayarak Devam Ediniz!

 

 

 

 

 

 

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir