E Posta İle Bağlantı Kurun

KONU 1- E-Posta İle Pazarlamanın Temel Öğeleri

Müşteri aklında kalmak için e-posta ile pazarlamayı deneyin. Bu yöntem diğer dijital çalışmalarınızla birlikte etkili olacaktır.  Cep yakmadan müşterilerinizle etkileşimde olup bağlılığınızı sağlar ve mobil cihazlarda oldukça iyi çalışmaktadır.

İlk adım hedefleri belirlemek işletmenizle ilgilenen kişilerin bir listesini oluşturarak yola çıkmak iyi bir fikirdir.

Diyelim ki web siteniz var müşterilerinizle iletişim halindeyken onlara e-postaları vermeleri karşılığında indirim kuponu, özel fırsatlar veya bir form doldurtarak aboneliğe teşvik edebilirsiniz.

Bu arada, ticari e-posta gönderebilmeniz için insanların size izin vermesi gerektiğini ve birçok ülkede bu izni şart koşan yasalar olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

e-posta ile pazarlamanın işletme hedeflerine ulaşmak için müşteri sık boğaz etmek yada bir e postaya çok içerik eklemek müşterinizi sıkabilir. Arkadaşça bir selam ile giriş yapın dükkanınız hakkında bilgi verebilirsiniz bu aşamada ilgilerini çekecek birkaç soru sorabilirsiniz. Daha sonra müşteriler hakkında bilgi sahibi olduğunuzda onlara özel fırsatlar veya ilgilerini çekebilecek içerikler gönderebilirsiniz.

Müşterilerinize işletmeniz hakkında bilgi verirken pazarlama e-postalarından faydalanarak siz de onlarla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Abonelerinize diğer ürün veya hizmetlerle ilgili güncelleme almak isteyip istemediklerini sorun. Ardından sizden bilgi almak için hangi yolu tercih ettiklerini öğrenin.

Örneğin haftalık mı yoksa aylık mı e-posta almak istiyorlar? Gelecek kampanyalar için, e-posta kişileri veri tabanından elde ettiğiniz bilgilerin kaydını tutun.
Ya uzun süredir kişi listenizde olan kullanıcılar? Bu sadık müşteriler işletmeniz için gerçekten önemli. Dolayısıyla onlarla olumlu ve uzun ömürlü bir ilişki kurmak iyi bir fikir. Peki bu konuda ne yapabilirsiniz?
İnsanlar ihtiyaçlarının öngörülmesini takdirle karşılar.

Eğlenceli ve faydalı bir içerik sayesinde aboneleriniz, gönderdiğiniz e-postaları yararlı bulurlar. Böylelikle alışveriş yapmaya hazır oldukları zaman sizi tercih etme olasılıkları daha yüksek olur.
Son olarak, e-posta listenizdeki kişilerden alışveriş veya müşteri desteği deneyimleri hakkında geri bildirim isteyebilir ve kendilerine doğrudan yanıt verebilirsiniz.

İyi giden veya ters giden şeylerin farkında olarak müşterilerinizin sorunlarına çözümler bulabilir veya sadece müşterileriniz oldukları için onlara teşekkür edebilirsiniz.
İşte bu kadar. E-posta ile pazarlama hem potansiyel hem de mevcut müşterilerinizle ilişki kurmanız için mükemmel bir yöntemdir.

KONU 2- E- Posta Pazarlama Seçenekleriniz

Bir e-postayla pazarlama ortak özellik müşteri bilgilerini depolayan bir veri tabanı en azından bir kişinin e postası olması lazım, kullanıcılara abone olma aboneliğinden çıkmak isteyebilir, e posta almak için çoğu web sitede abonelik forumu vardır, online kayıt formu, ziyaretçilerden ne kadar az bilgi talep ederseniz o kadar çok kişi olur. Müşteri grubunu ayırın mesela kedilerle ilgilenenlere kedi listesi yollayın.

E-posta şablonları, markanıza uygun olan tasarımı oluşturmanıza yardımcı olur. Benzer e-posta kampanyaları için şablonunuzu tekrar tekrar kullanabilirsin.

Birçok insanın e-postalarını telefon veya tabletten okuduğunu aklınızdan çıkarmayın ve gönderdiğiniz e-postaların mobil uyumlu olduğundan emin olun. Çoğu e-posta ile pazarlama aracı, e-posta göndermeden önce farklı cihazlarda önizleme yapmanıza imkân verir.
Bilmeniz gereken bir diğer harika özellik de e-postanın ne zaman gönderileceğini ayarlayabilmeniz. E-postayı ister hemen ister belirli bir gün ve saatte gönderebilirsiniz.

İnsanların e-postanızı aldığında onunla ne yaptığını takip etmek için de e-posta ile pazarlama aracından faydalanabilirsiniz.

Çoğu müşterinin e-postasını pazartesi ilk iş olarak veya cuma günü öğle yemeğinde açtığını öğrenebilirsiniz. Böylece bu tercihleri kaydedip gelecek e-postaları daha uygun zamanlarda gönderebilirsiniz.

E-posta ile pazarlama hizmetleri sayesinde e-postadaki bağlantıları kimin tıkladığını da takip edebilirsiniz. Bu bağlantılar, tıklayan kişiyi genellikle web sitenizdeki sayfalara yönlendirir. Bu kişilerin siteye girer girmez ne yaptıklarını takip edebilirsiniz

Çoğu e-posta ile pazarlama hizmeti, e-posta şablonuna kişilerin ilgi alanlarına göre içerik ekleme özelliği sunar. Veri tabanınızdaki farklı kişilerle özdeşleşen farklı mesajlar göndermek amacıyla bu özellikten faydalanabilirsiniz.

Hem zaman kazanabilir hem de hangi alıcının mesajı açıp ne işlem yaptığını takip edebilirsiniz. Kişi listenizdekiler hakkında ne kadar fazla bilgi edinirseniz, o kadar fazla kişiselleştirilmiş içerik sunarsınız.

KONU 3- Mükemmel Pazarlama E- Postaları Oluşturmak

Etkileyici konu başlıklarıyla müşterilerin dikkatini çekmek, az ama öz olduğu kadar alakalı da olan bir içerik ile ilgiyi canlı tutmak ve daha fazla bilgi için bağlantılar sunmalısınız.

Köpek ve kedi sahiplerine, sunduğunuz en yeni, en iyi ve tamamen doğal evcil hayvan mamaları hakkında bilgi veren bir e-posta duyurusu göndermek istiyorsunuz.

Ama müşterilerin bu bülteni okumalarını sağlamak için öncelikle e-postayı açmalarını sağlamalısınız.
Buradaki tek mesele iyi bir ilk izlenim yaratmak. Müşterilerin gelen kutularına göz gezdirirken ne gördüklerini düşünün. E-postanız tıklanıp açılmayı hak edecek mi?

Müşterilerin gördükleri ilk iki şey “Kimden” alanındaki işletme adı ve e-postanın konu satırı olacak.

“Kimden” alanında işletmenizi açıkça tanımlayan bir ad ve e-posta adresi kullandığınızdan emin olun. İnsanların tanıyıp güvendikleri kimselerden gelen e-postaları açması daha muhtemeldir.
E-postanın konu satırı, kampanyanızı batırabilir de çıkarabilir de. Etkili bir konu satırı insanların ilgisini çekip açmalarını sağlayabilir. Kötü oluşturulmuş bir konu satırı ise e-postanın silinmesi veya spam filtrelerine takılması anlamına gelebilir.

Konu başlığınızı kısa ve sade tutun, on kelimeden kısa olması idealdir. E-postada geçen en değerli ve alakalı bilgiyi yansıtmaya çalışın.

Mümkün olduğunda konu satırını kişiselleştirin veya yerelleştirin. Örneğin: “Selin, İstanbul’daki en sağlıklı yavru köpek seninki mi?

Ücretsiz”, “indirim”, “hatırlatma,” “özel” gibi kelimelerden, lira (₺) gibi sembollerden ve ünlem işaretinden kaçınmak en iyisidir. Bunları içeren konu satırları spam filtrelerine takılabilir.
İşte şimdi müşterilerin dikkatini çekip, e-postanızı açmalarını başarabilirsiniz.

Dolayısıyla içeriğinizi az ama öz tutun ve doğrudan sadede gelin.

Paragraflarınız kısa, belki bir ile üç cümleden ibaret ve tek bir fikir üzerine odaklanmış olmalı. Web sitenizde yer alan daha uzun makalelere ve ek bilgilere bağlantı verebilirsiniz.

Yazdıklarınız mümkün olduğunca ikna edici olsun ve kullanıcıyı etkileşim kurmaya davet etsin. Ayrıca, hedef kitleniz için uygun tonu kullanın. Markanızın genellikle tutarlı bir duruş sergilemesi beklenir, ancak e-posta bültenleri biraz daha gündelik bir ton kullanma fırsatı sunar.
E-postanızdaki bağlantılar harekete geçirici mesajlar içermeli. Alıcıları, bağlantılara tıklayarak web sitenizdeki fırsatlara göz atmaya teşvik edin.

Örneğin bir bağlantıda şöyle denebilir: “Bir sonraki doğal kedi maması siparişinizde %25 indirim kazanmak için buraya tıklayın.” Ya da: “50 lira üzerindeki siparişlerde ücretsiz kargo için buraya tıklayın.”

Önemli fırsat ve içerikleri vurgulamak için kalın bir yazı tipi ve tasarım kullanın.
E-postanızda yer vermeniz gereken son bir şey daha var: Alıcılara abonelikten çıkma, e-posta tercihlerini değiştirme veya kişisel bilgilerini güncelleme olanağı sunan birkaç bağlantıyı e-postanın alt kısmına eklemek.

KONU 4- Başarılı E-Posta Kampanyalarını Yönetmek

İlk olarak, daha çok kullanıcının, e-postalarınızı açmasını ve tıklama yoluyla web sitenize gitmesini sağlamak için kullanabileceğiniz, A/B testi dediğimiz şeyden bahsedelim.

Bir e-postanın iki versiyonunu oluşturup hangisinin daha iyi iş çıkardığını görmeye A/B testi denir. Bu teknikten faydalanarak farklı e-posta yaklaşımlarınızı test edebilirsiniz.

Diyelim ki yeni bir ürünü duyurmak için e-posta gönderiyorsunuz, ama nasıl bir konu satırı yazmanız gerektiğinden emin değilsiniz. Müşterilerinin yarısına konu satırının A Versiyonu’nu, diğer yarısına da B Versiyonu’nu gönderebilirsiniz.

Ardından, hangi e-postanın daha yüksek “açılma oranı“na sahip olduğuna bakabilirsiniz. Bu ölçüt, gönderdiğiniz e-posta sayısına karşılık kaç kişinin e-postanızı açtığını gösterir. Ve açılma oranı daha yüksek olan versiyon kazanır!

A/B testini kullanarak farklı konu satırlarını, sıklık aralığını, içerikleri ve resimleri test edebilirsiniz. E-postaları salı ve pazar günleri göndermeyi deneyebilirsiniz. Veya haftalık ve aylık göndermeyi deneyebilirsiniz. Hedef kitlenizin neyi tercih ettiğini öğrenin ve buna göre ayarlama yapın.
Çok fazla e-posta gönderip insanları bunaltmanın arzu edilen bir şey olmadığını aklınızdan çıkarmayın. İnsanlara daha az e-posta alma seçeneğini her zaman sunmalısınız, aylık özet gibi mesela… Böylelikle, sırf sizden daha az haber almak istedikleri için abonelikten çıkmazlar.
E-posta kampanyalarınıza özgü açılış sayfaları seçtiğinizden -veya oluşturduğunuzdan- emin olun. Açılış sayfası web sitenize ulaşan kullanıcının gördüğü ilk sayfadır.

Bu sayede, e-posta içindeki bir bağlantıya tıklayan kullanıcı alakalı bir web sitesine ulaşır. Belirli bir ürün hakkında bilgi almak için bir bağlantıyı tıklayan kullanıcının, kendisini ana sayfada bulmasını istemezsiniz, değil mi?

E-posta kampanyalarının daha başarılı olması için ziyaretçileri doğrudan görmek istedikleri sayfaya yönlendirin, böylece ürün hakkında bilgi edinebilir ve belki de satın alabilirler!

Son olarak, unutmayın ki insanların e-postalarınızı okuduğu cihazlar cep telefonu, tablet, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar olacak. Yani e-postalarınızın bağlantı verdiği açılış sayfaları bu cihazların hepsinde iyi çalışıyor olmalı.
Her dijital pazarlama türü gibi e-posta ile pazarlama da kolaylıkla ölçülebilir.

Ve son olarak, kullanıcıların e-postanızı tıkladıktan sonra web sitenizde ne yaptığını anlamaya çalışmak için mutlaka web analizinden yararlanın.

E-posta üzerinden gelen ziyaretçilerin web sitenizdeki deneyimini iyileştirmek için -hep yapmanız gerektiği gibi- yeni yollar araştırmalısınız.

KONU 5- E- Posta Kampanyalarında Başarıyı Ölçme

Kitlenizin davranışını anlamanız çok önemlidir. İlk olarak, e-posta metriklerinden yararlanmanın pazarlama alet kutunuza nasıl güçlü bir katkıda bulunacağına bakalım. Diyelim ki evcil hayvan ürünleri sattığınız bir mağazanız var ve ilgili müşterilerin yer aldığı güçlü bir e-posta pazarlama listesi oluşturdunuz. E-posta platformunuzun sağladığı analizler sayesinde, e-postanızı tıklayarak web sitenize gelen kişi sayısını veya harekete geçirici mesajınız doğrultusunda kaç kişinin belirli bir eylemi tamamladığını (ör. internet yoluyla ürün satın alma ya da indirim kodu kullanma) öğrenebilirsiniz. Kararlarınızı bu bilgilere dayalı olarak vermek, daha yüksek dönüşüm oranları getirebilir ve gelecekteki kampanyalarınızda sizi başarıya ulaştıracak bazı düzenlemeler yapmanızı sağlayabilir. Sonuç olarak, e-posta metriklerini incelemenin avantajları çok açıktır.

Beş kullanışlı e-posta pazarlama metriğine bakalım: E-posta kampanyası Açma Oranı, e-postayı açan kişi sayısının e-postayı alan kişi sayısına bölünmesiyle bulunan orandır. Bu oran, e-postanızın konu satırının ne derece etkili olduğunu anlamanıza yardımcı olur. 

. E-postayı kaç kişinin açtığını öğrendikten sonra Tıklama Oranı‘na, kısa adıyla TO ‘ya göz atın. Bu oran bir e-posta kampanyasının başarısına ilişkin en önemli göstergelerden biridir ve size, açılan her e-postada web sitenize yönlendiren bağlantıları tıklayan kişilerin yüzdesini verir. Tıklama -bölü-açma oranı, toplam tıklama sayısının açılmış olan e-posta sayısına bölünmesiyle bulunan orandır. Bu oran size kitle etkileşimi hakkında daha gerçekçi bir fikir verir. Kitlenizdeki kişiler e-postanızı açmış ve ardından bir bağlantıyı tıklamışlarsa doğru bir şey yapmışsınız demektir! Diğer bir kullanışlı metrik ise Dönüşüm Oranı‘dır. Yakın zamanda ücretsiz bir evcil hayvan bakım eğitimi gerçekleştireceğinizi ve e-postanızda bunun reklamını yaptığınızı varsayalım. Dönüşüm oranı, e-postayı gönderdiğiniz kişi sayısıyla, etkinliğe kaydolan kişi sayısını karşılaştırır. Bazen, gönderdiğiniz e-posta “geri döner”. Geri Dönme Oranı, abonelere teslim edilemeyerek geri gönderilen e-postaların yüzdesidir. Dikkat edilmesi gereken iki tür geri dönme vardır: Geri Dönme (Geçici): Bunlar, kitlenizin e-posta sunucusunda gelen kutusunun dolu olması veya boyut sınırlamaları uygulanması nedeniyle reddedilmiş olanlardır. Geri Dönme (Kalıcı): E-postalarınız engellenmiştir veya kullandığınız adres hatalıdır. Bir e-posta kampanyasındaki kalıcı geri dönmelerin dökümü, hangi e-posta adreslerinin listeden kaldırılacağını görmenizi sağlayabilir ve böylece bir sonraki kampanyanızda zaman ve enerji tasarrufu sağlar.

Metrikleri ve ifade ettiklerini incelemek, nelerin işe yaradığını ve nelerin yaramadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Bir sonraki adım, gelecekteki kampanyalarda buna uygun düzenlemeler yapmaktır. Konu satırını sadeleştirmek, yayınlanan içeriğin türünü değiştirmek veya abone listenizi temizlemek bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir