Mobil Olanakları Kullanın

KONU 1- Mobilde Reklam Vermeye Giriş

Mobil reklamcılık, daha fazla telefon araması ve sorgu almanıza yardımcı olabilir. Ayrıca daha fazla kullanıcıyı mağazanıza veya web sitenize yönlendirebilir. Daha fazla kullanıcının mobil uygulamanızı indirmesini de sağlayabilir.

Tüm mobil cihazların aynı olmadığını da unutmayın. Faydalı başka bir ipucu da reklamları özelleştirmektir. Böylece reklamlarınız çeşitli ekranlarda düzgün şekilde çalışır.

Bunu yapmanın bir yolu, reklamlarınızda kısa ve net metinler kullanmaktır. “ Reklam uzantıları”nı da kullanabilirsiniz. Bunlar, kullanıcıların sizi aramalarına veya mağazanızın adresine yön tarifi almalarına yardımcı olan özelliklerdir. Bu özellikler tüm cihazlara en iyi şekilde uymak üzere kendisini otomatik olarak yeniden boyutlandırır.
Mobil reklamcılık budur.

Kullanıcıların bu günlerde mobil cihazlarını hiç olmadığı kadar fazla kullandıklarını unutmayın. Bu nedenle onlara mobil cihazlarını kullandıkları sırada nasıl ulaşabileceğiniz üzerine düşünmeniz önemlidir. Arama sonuçlarında, diğer web sitelerinde, sosyal ağlarda ve hatta uygulama içinde reklam verebilirsiniz.

 

KONU 2- Mobil İçin Arama Kampanyaları

Öncelikle yükleme hızları çok yüksek olmalıdır. Kimse bir web sitesinin yüklenmesini beklemeyi sevmez. Özellikle mobil cihaz kullanıcıları.

Ardından web sitenizin tüm mobil cihazlarda olması gerektiği gibi görünüp çalıştığından emin olun.

Son olarak sitenizin mobil cihaz kullanıcıları için çok kolay kullanılabilir olması gerekir. Yani görülmesi ve tıklanması kolay, büyük, güzel düğmeler, yazıyı küçültme ve açık navigasyon seçenekleri.

Ancak mobil cihaz kullanıcılarının her zaman dizüstü veya masaüstü bilgisayarlarındaki gibi arama yapmadıklarını unutmayın. Daha kısa ve basit terimler yazmaları daha olasıdır.

Peki mobil cihazlarda yaygın olarak kullanılan arama terimlerini nasıl öğrenebilirsiniz? Bu konuda size yardımcı olacak harika araçlar vardır. Google Anahtar Kelime Planlayıcı veya Yandex Anahtar Kelime İstatistikleri gibi Bunlar ilgilendiğiniz bir arama terimini araştırmanıza yardımcı olur ve bu aramaların yüzde kaçının mobil cihazlardan geldiğini söyler. Burada araştırma yapmaya biraz zaman ayırarak mobil cihazlar için kullanılacak en iyi anahtar kelimeleri bulursunuz. İşletmenizle alakalı olan ve mobil kullanıcılar tarafından sıklıkla aranan anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.

Google ve Bing gibi arama motorları, belirli reklamları “mobil cihazlar için tercih edilen” olarak belirtmenize olanak tanır.

Mobil cihaz kullanıcıları, bilgisayar kullanıcılarına göre farklı davranışlar sergilerler ve reklamlarınıza ödediğiniz tutar bunu yansıtabilir. Teklif ayarlamayı kullanmak, paranızı akıllıca harcadığınızdan ve paranızın karşılığını en iyi şekilde aldığınızdan emin olmanıza yardımcı olur.

KONU 3- Mobilde Görüntülü Reklam Kampanyaları

Görüntülü reklamcılık pek çok farklı hedefe ulaşmanıza yardımcı olur. Kullanılan cihazlara göre görüntülü reklam boyutlarını ayrı  ayarlamak gerekir. Tablette büyük görünen fakat akıllı telefonda  ekrana sığmayan görüntülü reklam saçma olur. Doğru cihaza doğru görüntülü reklam kombinasyonu yapmak gerekir.

 Google AdWords platformunu kullanıyorsanız ücretsiz Google Reklam Galerisi’nden faydalanarak hızlıca her şekil ve boyutta profesyonel görünüme sahip görüntülü reklamlar oluşturabilirsiniz.
Normal görüntülü reklam kampanyalarında olduğu gibi mobil cihazlara yönelik Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları da ilgi alanlarına göre ulaşmaya çalıştığınız kitleyi hedefleyebilir. İster AdWords isterseniz Yandex Reklam gibi diğer mobil reklam ağlarını kullanıyor olun, bu durum geçerlidir. Örneğin bir tesisatçıysanız tesisat hizmetlerini inceleyen web sitelerine bakan kullanıcıları hedefleyebilirsiniz.

Reklamlarınızı mobil uygulamalarında görüntüleyebilirsiniz. Uygulamaları hedefleyin. Onlara göre reklamlarınızı yansıtın.

Mobil cihazları içermeyen bir görüntülü reklamcılık stratejisi eksiktir, çünkü mobil cihazlar insanların yaşamlarının büyük bir parçasını oluşturur.

KONU 4- Mobile Yönelik Sosyal Medya Kampanyaları

Sosyal medyada pazarlama işletmenizi tanıtmanın takipçi kitlesi web sitenizdeki satışların artmasına kadar çeşitli roller oynayabilir.

Mobil sosyal medya kampanyası oluşturma. Sosyal ağlarda mevcut olan hedefleme seçenekleri. Mobil sosyal reklamlar oluşturmaya yönelik birkaç kural.
Mobil sosyal medya reklamcılığının üç önemli adımı vardır.

Öncelikle kullanmak istediğiniz sosyal medya sitelerini belirleyin. Sosyal ağlar; kişisel ilişkiler geliştirme, görüntü veya video gibi belirli içerik türlerine odaklanan içeriklerin paylaşılması ve profesyonel ağ kurma gibi farklı amaçlara hizmet eder. Bir ağın amacını ve bu ağa katılan kullanıcıların kimler olduğunu öğrendikten sonra işletmeniz için en alakalı yerleri seçebilirsiniz.

Ardından kitle hedefleme özelliklerinden faydalanın. Twitter, LinkedIn ve Facebook gibi sosyal medya reklamcılığı çözümleri, reklamlarınızı daha görünür hale getirmenize yardımcı olmak için çeşitli hedefleme seçenekleri sunar.

Son olarak, mobil cihazları aklınızda bulundurarak reklamlar oluşturun. Kullanıcıların sosyal medya sitelerini mobil cihazlarından ziyaret etmeleri daha olasıdır. Bu nedenle mesajlarınızın küçük ekranlarda görüntüleme için optimize edilmiş olması gerekir.
İstanbul’da bir tesisat firmanızın olduğunu varsayalım. Sosyal medyada hedefli reklamcılığı kullanarak bölgenizde yaşayan insanlarda farkındalık yaratmak istiyorsunuz.
Sitenize daha fazla trafik çekmek için Facebook‘ta mobil reklam yayınlamaya karar verirsiniz. Ardından da kampanyanızı İstanbul’daki kullanıcıları hedefleyecek şekilde ayarlarsınız. Erkek ev sahiplerini hedeflemeye de karar verirsiniz. Çünkü müşterilerinizin çoğunu onların oluşturduğunu bilirsiniz. Facebook‘taki ilgi alanları, etkinlikleri ve beğendikleri sayfalara göre de kullanıcıları hedefleme seçeneğiniz vardır. Böylece grubunuzu ev işleri ve tesisat sorunlarına ilgi gösteren erkekleri içerecek şekilde düzenlersiniz.

Sosyal medya sitelerinde kullanıcılarıyla ilgili pek çok bilgi yer alır. Bunlar sayesinde kitlenizi daha anlamlı bir şekilde hedefleyebilirsiniz. Verdiğimiz örnekte Facebook hedefleme, tesisat işletmenizin belirli bir alandaki daha özel bir kullanıcı grubuna ulaşmasına olanak tanır.

Sonraki adım, mobil Facebook kullanıcılarını hedefleyen, göz alıcı reklamlar oluşturmaktır. Mesajları kısa ve net yapın. Mesaj yerine görüntülü reklam kullanın. Dönen reklam kullanabilirsiniz doğrudan web sitenize bir resmi tıklayarak sitenize yönlendirebilirsiniz.

KONU 5- Mobil Cihazlar İçin Video

Mobil cihazlarda video reklamcılığı, işletmeler için değerli bir pazarlama olanağı sunar. Video reklamlar daha ilgi çekici olabilir ve geleneksel reklam biçimlerinden daha fazla bilgi sunabilir.

Mobil video izleniminde muazzam bir tüketim söz konusudur. Etkili video kampanyaları oluşturun.

Birinci adım kullanılacak gerçek videolar oluşturmak. Temel noktalar; içerik alakalı olmalı, kitlenizin ilgileneceği içerik olmalı, içeriği kısa tutun, ilgi süreleri sınırlı olduğundan zamanı iyi kullanın son olarak net mesaj verin harekete geçirici mesajlar oluşturun kitlenizle etkileşimde kalmak için yapmaları gereken şeyleri söyleyin.

Video reklamları hedeflerken kitlenizin konumunu göz önünde bulundurun. Gün içinde mobil video izledikleri saatleri ve izledikleri video türlerini düşünün.

Mesela videonuzu ofisinizin 15 km çevresinde bulunan kullanıcılara göstermek istiyorsunuz. Hedeflenen alanın küçük tutulması mantıklı, çünkü çoğu kişinin evlerine hızlıca ulaşabilecek tesisatçılara ihtiyaç duyduğunu biliyorsunuz.

Reklamınızı ev işleri videolarında yayınlanacak şekilde hedeflemek istiyorsunuz. Böylece sunduğunuz hizmetleri istemeleri veya bunlara ihtiyaç duymaları olası kullanıcılara ulaşabilirsiniz.
Video reklamlar sayesinde reklamlarınızla ilgili içerikleri hedeflemek için anahtar kelimeleri seçebilirsiniz. Reklamlarınızın gösterilmesini istediğiniz belirli videoları ve web sitelerini bile seçebilirsiniz.

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir