Sosyal Medya Derinliklerine İnin

KONU 1- Uzun Vadeli Sosyal Medya Planınız

Sosyal medya da kurumsal olarak çalışmak için  öncelikle iş planınızı yapmalısınız.  Her şeyi güncel tutmak, tüm bağlantılarınıza yanıt vermek ve bunlarla etkileşim kurmak veya birçok farklı ağda sürekli benzersiz ve ilgi çekici paylaşımlar yapabilmeniz için gereken fikirleri bulmak hiç kolay değil. Sorun değil.

Önemli olan resmi bir plan ne yayınlamak istediğiniz ne zaman yayınlamak istediğiniz nerede yayınlamanın mantıklı olduğu ve işletmenin kime reklam yapmasını gerektiği yer almalıdır. Hayat engellerle doludur başka şeyler sizin için öncelikli hale gelebilir ve planınız yoksa zaman darlığından dolayı sosyal sayfalarınız aktif olamayacağından sessiz kalacaktır yayın kaliteniz düşecektir.

İyi bir sosyal medya planı nasıl olmalıdır önünüzdeki 6 ile 12 ay arası düşünün ve bir takvim planı oluşturun yayınlamanızın daha uygun olduğu içerik konularına ilişkileri tasarlayın hitap ettiğiniz insanlar nelerle ilgileniyor bir adım daha ileri gidin bu konuları ne zaman yayınlarsanız verimli olur.

Özel alış veriş sezonların veya diğer etkinliklerin ne zaman yapılacağını düşünün ve yayınları  haftalık günlük saatlik olarak takviminize eklemek paylaşımların sürekli olmasını sağlar.

“Ne” ve “ne zaman” sorularını sorarak iyi bir başlangıç yaptınız fakat yayınlarınızı nerede yapacağınızı da düşünmeniz gerekir. Örneğin, mağazanıza yeni gelen muhteşem elbise koleksiyonunuzu paylaşıyorsanız, bunu İnstagram veya Pinterest gibi sosyal sitelerde yayınlamanız harika bir güncelleme olabilir. Diğer yandan, en büyük hayranlarınıza sunduğunuz özel teklifi Google+ veya Facebook‘taki bağlantılarınızla paylaşmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca, tüm bu yayın ve paylaşımları kimin yapacağını belirlemeyi de unutmayın. Hepsini kendiniz mi yapacak yoksa işi paylaşacak mısınız? Kimin hangi işten sorumlu olduğunu yazmak, planınızı uygulamanıza yardımcı olur.

Son olarak neden diye sormayı unutmayın. Yaptığınız paylaşımın nedenini bildiğinizden emin olun.

Tüm bu güncellemeleri neden yayınlıyorsunuz? Bu yayınların hangi iş hedeflerinizi desteklemesi gerekiyor? Sosyal medya sizin için farkındalık yaratmak amacını taşıyorsa, yayınlarınızın buna yönelik olduğundan emin olun. Öte yandan, sosyal medya mevcut hayranlarınız ve müşterilerinizle ilişkilerinizi derinleştirmenizi sağlıyorsa, yayınladığınız içerikler çok daha farklı olacaktır. Seçtiğiniz yaklaşımın doğru veya yanlışı yoktur.

Takviminizden bir gün ayırarak önünüzdeki altı ay boyunca yayınlamak istediğiniz her şeyi yazmak ve bunları zamanı geldiğinde otomatik olarak paylaşılmak üzere sıraya dizmelisiniz.

Türkiye’de de kulanılan Hootsuite, Buffer ve Everypost gibi sosyal medya yönetim araçları sayesinde yayınlamak istediğiniz içerikleri oluşturarak önceden paylaşabilirsiniz.

bu tür araçlar kullanarak kullanıcıların sosyal medyada sizin hakkınızda neler konuştuklarını da öğrenebilirsiniz. Unutmadınız, değil mi? Sosyal medya bir diyalog aracıdır.

Sosyal medya emek ve bağlılık isteyen bir platformdur.

Sosyal Medya  Derinliklerine İnin Konusunun Diğer Yazıları  Mutlaka Okuyun Aşağıdaki Linkleri Tıklayarak Devam Ediniz!

 

 

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir