Diğer Web Sitelerinde Reklam Yayınlayın

         KONU 1- Görüntülü Reklam Nedir?

İnternette her yerde gördüğümüz reklamlar vardır bazıları banner şeklinde bazıları metin diğerleri de video şeklinde kullanılmaktadır. Buna görüntülü reklamcılık denir.

Görüntülü reklamcılık internet dışında gördüğünüz bir tabela ilan tahtası basılı reklam  veya televizyon reklamı gibi düşünebilirsiniz.

İşletmeler, reklam “alanının” sahibine, reklamlarının doğru kişiler tarafından görülmesini umarak ödeme yaparlar. Ardından bu kişileri müşterilere dönüştürürler.

Online görüntülü reklamcılık dünyasında ise reklam alanı, ilan tahtaları veya televizyon kanalları yerine ziyaret ettiğimiz web sitelerindedir.

Görüntülü reklamcılık, işletmelere sadece doğru kişi, doğru sayfada olduğu zaman görünecek reklamları için ödeme yapma imkanı sunar.

Bunu yapmanın birçok yolu var. Doğrudan bir web site sahibiyle anlaşma yapabilirsiniz veya işletmeleri satılacak reklam alanı olan çok sayıda farklı web sitesiyle eşleştiren ağlar kullanabilirsiniz.

Reklamlarınızı belirli web sayfalarında göstermeyi veya belirli insan gruplarına göstermeyi hatta ikisini birden yapmayı seçebilirsiniz.

Müşterilerinizin olduğu yer, sizin de olmanız gereken yerdir.

Görüntülü reklamcılıkta reklamlarınızı insanlar başka şeylere bakarken de onların görünümüne sunabilirsiniz. Yani film gibi özel ilgi alanları olan kişileri hedef alabilirsiniz. Bu kişiler hava durumuna bakarken, haberleri okurken, blogları ziyaret ederken ve ziyaret etmek istedikleri diğer her türlü web sitesinde gezinirken, bu sitelerin filmle hiç ilgilisi olmasa da buralara reklam verebilirsiniz.

Görüntülü reklamcılık, işletmelere tüm İnternet’te işleriyle alakalı kitlelere ulaşma imkanı sağlar. Bu aslında oldukça muhteşem bir şey. Ayrıca görüntülü reklamcılığın siz ve sizin işletmenize dair farkındalık oluşturması için de harika bir yol.

Görüntülü reklamcılık web sitenize trafik çekmek, ziyaretçilerinizle etkileşim kurmak ve yeni müşteriler kazanmak için de çok iyi bir yoldur. 

KONU 2- Arama Ağı Reklamlarıyla Görüntülü Reklamların Farkı?

Dijital reklamcılığın en popüler yaygın kullanılan yöntemleri

Arama motoru pazarlaması ve görüntülü reklamcılıktır. İkisi de şirketler için çok faydalı başarılıdır.

Arama motoru pazarlamasında reklam veren kişilerin müşterilerinin aradıkları şeye aktif olarak anlık cevap vermesini sağlar.
insanlar arama motorlarına istedikleri şeyleri yazıyorlar ve arıyorlar. Reklam veren kişiler ise bu insanların aradıkları kelime, kelime öbeklerine göre tümceler seçip reklamlarının görünmesi için teklifler verirler.

Görüntülü reklamcılık ise daha farklı şekilde ilerliyor. Müşterinin aradığı şey sizin reklamınızla alakalı olmayabilir aramıyor olabilir veya sunduğunuz ürün ve hizmetle uzaktan yakından ilgilenmiyordur. Ama reklamlarınızı doğru yerlerde doğru hedef kitleye ilgi alanlara göre doğru kişilere ulaşabilirsiniz.

Arama motoru ve görüntülü reklamcılık pazarlamasında bir fark da şudur;

Arama motorunda insalar sadece arama yaparak sizin reklamınızı görürler. Arama motorundan çıkıp internette gezindikleri an arama motoru pazarlamasıyla ulaşamazsınız.

Görüntülü reklamcılık ise reklam alanı sunan bir sitede görüntülenebilir hatta milyonlarca web sitesinde görüntülenebilirsiniz ilgili olan yada olmayan kişilere.

Arama motorlarındaki reklamlar genellikle sadece metinden oluşur. Genellikle bir başlık, açıklayıcı bir metin, üzerine tıklayabileceğiniz bir bağlantı ve arama motorunun ne tür seçenekler sunduğuna bağlı olarak belki bir adres ya da telefon numarası gibi birkaç şey daha olur.

Görüntülü reklamcılık ise reklam verenlere çok daha fazla yaratıcı seçenek sunar: farklı ebat ve biçimler, görseller, video ve daha fazlası. Bu da, potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek için çok daha fazla fırsat demektir.

 KONU 3-  Görüntülü Reklamın Artıları ve Eksileri

Tüm dijital reklamcılık platformları gibi görüntülü reklamcılık platformları da bir çok hedefleme seçeneği sunar. Reklamlarınızı sadece belirli diller konuşan kişilerin göreceği ya da belirli gün ve saatlerde görünecek şekilde sınırlandırabilirsiniz.

Örneğin dükkana 20 km yakınınızda yabancı dil konuşan ve akıllı telefon kullanan kişileri sabah saatlerine uygun şekilde reklam oluşturabilirsiniz.

Yerleşim seçenekleriyle reklamınızı istediğin web sitesinde istediğiniz sayfada görüntüleyebilirsiniz.

Yada geniş bir kitleyi hedefleye bilirsiniz. Örneğin sinema ve sanat gibi konulara uygun web sitelerini seçebilirsiniz. Hatta hangi sitelerde gezdikleri fark etmeksizin belirli insan gruplarını internette yaptıkları şeyleri bile hedef noktanız yapabilirsiniz.

Reklam ağınızın önerdiği yaş, cinsiyet, gibi hedeflemeler yapabilirsiniz. Veya bir üniversite yerinde olanları konumlandıra bilirsiniz.

Her şekil ve boyutta banner ve podcast‘inizin arka planında neler olduğunu göstermek için ses ve hareket kullanan video reklamları bulunur.

Çok sayıda farklı reklam kullanmamanız için bir neden yoktur. Hatta reklamlarınızın görüneceği tüm potansiyel yerleri çoğaltmış olursunuz. Unutmayın: içeriği hedeflediğiniz kitleyle eşleştirmeniz gerekir.

Yeni yetişen yönetmenlerle röportajları içeren reklamlar verdiğiniz, bağımsız film hayranlarına yönelik bir görüntülü reklam kampanyanız olabilir.

Aynı zamanda her gün sinemaya gidenlere yönelik de bir başka kampanya olabilir. Bu reklamlar sinema sitelerini veya film yorum sitelerini hedef alabilir. İnsanların sinemaya gittiği cuma veya cumartesi gibi haftanın belirli günlerinde gösterilebilirler. Mesaj da farklı olabilir. İnsanlara hafta sonu hangi filmleri izleyeceklerine karar vermek için siteye gelmeleri önerilebilir.

Görüntülü reklamcılık çok belirgin kitleleri ve hatta iletmek istediğiniz mesaja bağlı olarak aynı anda birden fazla kitleyi hedeflemek için kullanılabilir. Kime ulaşmak ve onlara ne söylemek istediğinizi düşünmek sadece kampanyalarınızı organize tutmanızı sağlamakla kalmaz, görüntülü reklamınızda olması gereken mesaj, ton ve tarzı da belirler.

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir