Görüntülü Reklamların Derinliklerine İnin

 KONU 1- Görüntülü Reklamlar Sizi Hedefinize Taşısın

Peki görüntülü reklamcılıktan ne umuyorsunuz?
Sizi tanımıyor olabilecek insanlara adınızı duyurmayı mı? Mevcut müşterilerinize işinizle ilgili yeniliklerden bahsetmeyi mi? Müşterileri tekrar tekrar geri getirmeyi mi? Görüntülü reklamcılığı bunların hepsini yapmak için kullanabilirsiniz fakat sizin için mantıklı olana karar verip reklam kampanyalarınızı bu hedefler üzerine kurmak fayda sağlar.

Çok fazla hedefiniz varsa tek bir reklam veya kampanya bunların hepsini yapamaz. Ama endişelenmeyin. Ulaşmak istediğiniz şeyi önceden açıkça belirlerseniz farklı kişileri doğru sebeplerle hedef alan farklı reklamlar oluşturabilirsiniz.

Görüntülü reklamcılıkla neye ulaşmak istediğinizi tespit etmenin basit bir yolu müşteri yolculuğunun farklı adımlarını bir dönüşüm hunisi gibi düşünmektir. Tepedeki en geniş kısım farkındalıktır.

Film podcast örneğimize dönelim. İnsanları üyelere dönüştürmeden önce sizin orada olduğunuzu bilmeleri gerekir. Görüntülü reklamcılık size bu noktada yardımcı olur. Geniş bir kitleye ulaşmanızın yolunu açar.
Eğer amaç işletmenize dair farkındalık oluşturmak ise, geniş bir kitle hedeflemeli ve çok iyi bir ilk izlenim bırakan reklamlar kullanmalısınız.
Bir insanın dikkatini neyin çekebileceğini düşünmek gerekir – unutmayın reklamlarınız göründüğünde bu insanlar aktif olarak sizi aramıyorlar olacaklar.

Satış hunisinin sonraki aşaması, insanların sizin hakkınızdaki fikirlerini şekillendirmekle ve sattığınız şeyi gelecekte almak istediklerinde sizi hatırlamalarıyla ilgilidir.

Eğer amaçlarınızdan biri buysa rekabet avantajlarınızın altını çizen ve sunduğunuz ürün veya hizmeti iyice vurgulayan mesajlar içeren yeni bir görüntülü reklam kampanyası oluşturabilirsiniz.

Satış “hunimizdeki” bir sonraki adım sizin sunduğunuz çözümü halihazırda almayı düşünen kişilere odaklanmaktır. Burada mesajınızı iyice ince ayar yapabilir, ürün veya hizmetlerinizi bu kadar iyi yapan şeyin ne olduğunu tamamen açıklayabilirsiniz.

Film podcast‘iniz için kaç üyeniz olduğundan bahsedebilir veya mutlu müşterilerin yorumlarını kullanabilirsiniz. Unutmayın, bu mesajla herkesi hedeflemeyeceksiniz. Bu reklamlar, sizi aradığını bildiğiniz kişilerle sınırlı olacak.

Satış hunisindeki son adım satın alımdır. Nihai hedefiniz insanları ödeme yapan müşterilere dönüştürmektir ve bu dönüşüme odaklanmanız gerek. Örneğin, podcast‘inizle ilgilendiğini bildiğiniz ama üye olmamış olan kişilere yönelik özel teklifler içeren reklamlar kullanabilirsiniz.

Diyelim ki bir kullanıcı bir reklam gördükten sonra podcast web sitenizi ziyaret etti, bazı sayfalara baktı ve hatta abonelik sayfasına kadar geldi ama son adımı atmadı

Yeniden hedefleme kampanyalarıyla bu “kıl payı kaçanları” hedef kitleniz olarak tanımlayabilirsiniz.

KONU 2- Reklam Ağlarını Anlamak

Görüntülü reklamcılık ağları bir tür ara bulucu gibi reklam vermek isteyen işletmeleri satılık reklam alanı olan web siteleriyle buluşturuyor.

Diyelim ki podcast’inizin reklamını yapmak istediğiniz belirli bir web sitesi buldunuz. Burada birkaç seçeneğiniz var. İlki, ayrıntıları görüşmek için siteyle doğrudan bağlantıya geçebilirsiniz ki bu kesinlikle yapılabilir bir şeydir. Ağlar görüntülü reklamların hem satın almasını hem de satışını üstlenir, işletmelerle reklam alanı satmak isteyen web sitelerini buluşturur.

Google Görüntülü Reklam Ağı veya Yahoo gibi epey isim saymak mümkün ve hepsi farklı özellikler sunuyor ama birkaç özellik var ki çoğunda ortak.

Öncelikle hepsi, web sitelerinde reklam vermek isteyen işletmelere hizmet sağlıyor.

Bu reklam alanlarını sunan web siteleri bu ağların bir parçası olabilir ve reklamları göstermek için ne kadar minimum fiyat beklediklerini belirlemek gibi şeyler yapabilirler.
Alıcılar ve satıcılar, sayfalar her yüklendiğinde ve reklam alanını doldurma şansını kazanan reklamlar her gösterildiğinde bağlantıya geçerler.

Reklamlarınızı doğru insanların önüne çıkarmak için hedefleme yapmak şarttır.

Ağların bir başka işlevi de parayı idare etmektir. Reklam alım satımı günün her saniyesinde gerçekleşir ve ağlar parayı işletmelerden toplayıp reklamları gösteren web sitelerine öderler.
Son ve en önemlisi de şudur, reklam ağları veri toplayıp işletmelerle paylaşır.

Ağlar, reklamlarınızın kaç kez gösterildiğini, kaç kez tıklandığını, size ne kadara mal olduğunu, nerelerde gösterildiklerini ve bunların hepsinin hedeflediğiniz kitleyle web sitelerine göre nasıl farklılık gösterebileceğini söyleyebilirler. Pek çok ağ, web sayfalarınıza takip imkanı eklemenizi de sağlıyor ve böylece reklamlarınızın web sitenize müşteri olarak dönüp dönmediği görebiliyorsunuz.

İşletmenizi İnternet’te tanıtmak için görüntülü reklam kullanmak istiyorsanız reklamcılık ağları başlamak için çok iyi bir noktadır. 

KONU 3- Yeniden Hedefleme Nasıl İşler?

Kullanıcıları web sitenizden ayrıldıktan sonra bile belirli reklam mesajlarıyla hedeflemek için sitenizde yaptıkları işlemleri kullanmanızı sağlar.

Potansiyel bir müşteri, sabah işe giderken yeni bir şeyler dinlemek için arama yaparak web sitenize rastlıyor. Siteniz ilgisini çekiyor ve abone olmaya karar veriyor fakat abonelik formunun henüz yarısını doldurmuşken gelen bir telefonla dikkati dağılıyor. Bu yüzden “Abone ol” düğmesine basamadan sitenizden çıkıyor.

Web siteniz ziyaret edildiği için memnun olsanız da bu kullanıcı abonelik işlemini tamamlasaydı çok daha mutlu olurdunuz. Fakat kullanıcı Podcast‘inizi unutabilir veya abone olacak başka bir yer bulabilir.

Yeniden hedefleme burada devreye giriyor.
Yeniden hedefleme için ilk adımınız, hedef kitlenizi belirlemektir

Mesela hedef kitlenizi abonelik formunuzu doldurmaya başlamış fakat tamamlamamış kişiler olarak belirleyebilirsiniz.

Yeniden hedefleme hizmetiniz için küçük bir kodu web sayfalarınıza eklemeniz veya web analizi aracınıza entegre etmeniz gerekebilir. Böylece bu kriterlere uygun kişilerin listesi web sitenizden toplanmaya başlar

Kitlenizi abonelik işlemine başlayan fakat tamamlamayan tüm ziyaretçileri listeye eklenecek şekilde belirlediniz. Şimdi sıra bu kullanıcılara özel reklamlar oluşturmada.

Bu reklamları son derece iyi odaklayabilirsiniz çünkü reklamları görecek kişilerin web sitenizdeki abonelik işlemine zaten başladıklarını biliyorsunuz. Bu nedenle ekstra içerik için özel teklifler, kayıt olma karşılığı ücretsiz bir hediye veya sitenize geri gelerek abonelik işlemini tamamlamalarını sağlayacak başka tür bir teşvik sunabilirsiniz.

Abone olduktan sonra, onlara abonelik teşvikleri içeren reklamlar göstermenize gerek kalmaz. Bu nedenle mevcut aboneler için yeni bir yeniden hedefleme listesi oluşturmak isteyebilirsiniz. Ardından, abonelerinizi farklı bir reklam kampanyasıyla hedefleyerek onları sitenize dönmeye ve sunduğunuz diğer podcast’leri keşfetmeye ikna edebilirsiniz!

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir