Videolardan En İyi Şekilde Faydalanın

KONU 1- Online Videonun Yükselişi

Videoların popülerliği ve artan kalitesi, işletmeniz için büyük fırsatlar anlamına gelir.

Video teknolojisi önemli ölçüde ilerledi. İnternet bağlantısının maliyeti çok daha düşük, hız ise çok daha yüksek.

Bu günlerde videonuzu bilgisayarınızda, tabletinizde veya mobil cihazınızda, evinizde, spor salonunda veya uçakta izleyebilirsiniz. Oyun konsolları ve diğer cihazlar sayesinde online videoları televizyonda izlemek için bile İnterneti kullanabilirsiniz.

Böylesine kolay erişim sayesinde videolar artık eğlence, eğitim, bilgi ve reklam amaçlı kullanılabiliyor.
Video artık internet için bir dayanak noktası haline geldiğinden dijital pazarlamacılar için değerli bir araç. Peki bundan en iyi şekilde nasıl faydalanabilirsiniz?

İnternet’te video yoluyla müşterilere ulaşmanın birkaç yolu vardır. Video oluşturabilir ve bunu YouTube veya Vimeo gibi web sitelerinde paylaşabilirsiniz. İsterseniz videonuzu doğrudan kendi web sitenize de yerleştirebilirsiniz.
Başka bir seçenek de başkalarının videolarında reklam alanı satın almaktır. Videonun alt kısmında bir metin gösterebilir veya başlangıçta kısa bir reklam oynatabilirsiniz.

İnternet teknolojisindeki ilerlemeler, online videoyla pazarlamayı büyüklü küçüklü pek çok işletme için uygun bir seçenek haline getirdi. Uzmanlar da videonun pazarlamadaki etkisinin artmasını bekliyorlar.

KONU 2- İnternet Stratejinizde Videonun Yeri

Bir dakikanızı ayırıp potansiyel müşterilerinizin izledikleri tüm videoları düşünün. Dünya genelindeki kullanıcılar, YouTube‘da günde en az 300 milyon saatlik video izliyor!

Bunların hepsi komik kedi videoları değil. Online videolar, işletmelerin ürünlerini ve hizmetlerini sergilemeleri ve yeni müşterilere ulaşmaları için önemli bir yol haline geldi.

Dijital pazarlama planınıza videoyu dahil ederken işletmenizi nasıl destekleyeceğini düşünün. Hedeflerinizi belirlemek, internetteki videoyu kullanmanın en etkili yoluna karar vermenize yardımcı olur.

Misyonunuza uygun hedefler oluşturmak önemlidir ancak müşterilerinizin neleri aradıklarını da aklınızda bulundurun. Bunları bir araya getirdiğinizde başarılı olma yolunda ilerlemeye başlayacaksınız.
Örneğin; İşine tutkuyla bağlı bir aşçı olduğunuzu ve vejetaryen tarifleri paylaşıp, bunlarla ilgili özel malzemeleri sattığınız bir web siteniz olduğunu düşünelim.

Yemek pişirme ve pastane ürünleri konusundaki deneyimleriniz sayesinde mükemmel bir vejetaryen lazanya tarifi geliştirdiniz. Başkalarının da bu yemeği yapmasını istiyorsunuz ve video bunun önemli bir parçası olabilir.

Lazanyanın yapılışını adım adım gösteren bir video hazırlasanız ne olurdu? Peki ya bu video yayılsa ve vejetaryen lazanyanın etli lazanyadan çok daha iyi olduğunu duymayan kalmasa ne olurdu?
Video kullanmak, insanların paylaştıklarınızdan heyecan duymasını sağlamanın ve yeni hayranlarla müşterilere ulaşmanın mükemmel bir yoludur.

Peki yemek blog’unuzun bazı bileşenleri videolarda öne çıkarılmaya uygun değilse? Ya da henüz video hazırlama sürecine dahil olmak istemiyorsanızBlog ‘unuzun reklamını başkalarının videolarında yaparak da bu fırsattan yararlanabilirsiniz.

Hedeflerinizi tekrar düşünün. Kurabiye tarifinizin kulaktan kulağa yayılmasını sağlamaya çalışıyorsunuz (ve belki de önerdiğiniz glüten ekmek gibi özel malzemelerin bazılarını satmak istiyorsunuz).
Kendi videonuzu yapmasanız bile kitlenizin bir başkasının yemek pişirme ve pastane ürünleri videolarını izlemesi olasıdır. Kitleniz yemek pişirmekten keyif aldığına göre, neden diğer yemek pişirme videolarında reklam vermeyesiniz?

Video reklamcılığında belirli video türlerini ve hatta reklam yapmak istediğiniz spesifik videoları seçebilirsiniz. Başkasının yemek pişirme kanalını veya vejetaryen yemeklerle ilgili belirli bir videoyu tercih edip burada reklam verebilirsiniz.

KONU 3- Bütçenize Uygun Video İçeriği Hazırlamak

Ortalama bir kullanıcı ayda 20 saatin üzerinde İnternet’te video izliyor. İnternet videoları her geçen gün popülerlik kazanırken, videolardan yararlanan işletmelerin sayısı hızla artıyor.

Bu derste, dikkatli bir planlama ile servet harcamadan video oluşturmanın ve akıllı video düzenlemesinin temellerini öğreneceksiniz.

Düşük maliyetli bir video oluşturmanın ilk adımı içerik planlamasıdır.

Unutmayın: Videolar eğlenceli, öğretici, bilgilendirici veya hepsi birden olabilir. Önemli olan, şirketinizi ve işletme hedeflerinizi doğru bir şekilde yansıtmalarıdır

Yemekle ilgili bir blogunuz olduğunu ve sitenize video eklemek istediğinizi varsayalım. Mutfak becerilerinizi ve yarattığınız lezzetleri tanıtarak abone sayısını artırmak istiyorsunuz.

Bir videoda, sevdiğiniz bir yemeğin tarifini uygulamalı olarak paylaşabilirsiniz. Başka bir videoda, yaşadığınız yerde tanınan bir aşçının mutfağına konuk olabilirsiniz. Üçüncü videoda ise bir yemek yarışmasına yer verebilirsiniz.

İleride yayınlayacağınız videoları önceden planlayarak, daha az çaba ve kaynakla aynı anda birkaç video çekebilirsiniz.
Her videonun içeriğini ana hatlarıyla çizmek için resimli taslakları kullanın.

Hikayenizin görsel planları olan bu resimli taslaklar, aksiyon ve diyaloglar dahil olmak üzere her sahnede neler olacağını gösterir.
Videonuzun içeriğini baştan sona planladıktan sonra prodüksiyon aşamasına geçebilirsiniz. Düşük maliyetli video hazırlamak, kaynaklarınızı yaratıcı bir şekilde kullanmak anlamına gelir.

Şimdi video çekmek için ihtiyacınız olan tek şey, cep telefonu veya dizüstü bilgisayarınızda bulunan web kamerası ya da size veya arkadaşınıza ait yüksek çözünürlüklü bir video kamera ile basit bir video montaj yazılımı. Bu tür bir yazılım bazı bilgisayarların işletim sistemlerinde ücretsiz olarak bulunuyor.
Düşünülmesi gereken başka faktörler de var tabii. Sahne donanımını, oyuncuları ve mekanları ararken zamandan ve paradan tasarruf etmek için kendinize birkaç soru sorabilirsiniz:

Evde, arkadaşlarınızda veya ikinci el dükkanlarda sahne için gereken malzemeleri bulabilir misiniz?

Uzun zamandır içten içe kamera önüne çıkmak için yanıp tutuşuyor musunuz? Veya yıldız olmayı isteyen bir arkadaşınız var mı?

Mekan olarak evinizi, iş yerinizi veya bir parkı kullanabilir misiniz?
Videolarınızı planladıktan, setinizi hazırladıktan ve ekibinizi tamamladıktan sonra, sıra film çekimine gelir.

İyi bir ışık ve sesle birlikte sabit bir kamera çok büyük fark yaratabilir.

Dikkat etmeniz gereken birkaç temel nokta var:

Cep telefonunuzdaki kamera veya pahalı olmayan bir dijital kamera gibi yüksek çözünürlüklü herhangi bir kamera işe yarayacaktır. Önemli olan, tripod veya başka bir sabitleme sistemi kullanarak makinenin hareket etmemesini sağlamaktır.

Kaliteli bir ses için harici mikrofon kullanabilirsiniz.

Odanın iyi aydınlatılmış olması gerekir.
Çektiğiniz görüntüleri montajlama zamanı geldiğinde, İnternet’te size yol gösterecek eğitici videolar bulabilirsiniz.

iMovie, Windows Movie Maker veya YouTube Video Düzenleyici gibi çeşitli video montaj araçları videolarınızı montajlamanıza, birleştirmenize, sahne geçişlerini düzgün bir şekilde yapmanıza ve hatta müzik eklemenize yardımcı olabilir. Montaj aşamasında yapacağınız birkaç küçük ayar, videolarınızın daha profesyonel görünmesini sağlar.
Video çekmek, işletmeniz için harika bir pazarlama aracı olmasının yanı sıra çok da eğlencelidir! Yaratıcı kimliğinizin ortaya çıkması için kendinize bir şans verin ve işletmenizi tüm dünyaya tanıtın.
Unutmayın: Düşük bütçe, video içeriğinizi sınırlamaz.

Videolardan En İyi Şekilde Faydalanın Diğer Yazılarınıda Mutlaka Okuyunuz.

 

 

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir