Verileri İçgörüye Dönüştürün

 KONU 1- Müşterileri Tanımak İçin Verileri Kullanma

Veri toplamak ve analiz etmek, işletme stratejinizin önemli bir parçası olmalı ve düzenli olarak genel yaklaşımınıza dahil edilmelidir. Müşterilerinizi ve işletmenizi ne kadar iyi anlarsanız pazarlama çalışmalarınız da o kadar hedefine ulaşır ve verimli olur.

Bunu yapmanın iyi bir yolu, dijital verilerinizi iki gruba ayırmaktır: Nicel ve nitel.

 Nicel veriler, bir web sitesini ziyaret eden kullanıcıların sayısı veya sitenin bir ayda yaptığı satış miktarı gibi sayısal olarak ölçülebilen her şeydir.

Nitel veriler ise sayı veremeyeceğiniz tüm tanımlayıcı bilgilerdir.

Bunlar kullanıcıların yeni bir ürünle ilgili görüşleri veya kullanıcıların sosyal medyada bir markadan bahsederken ki duyguları veya kullandıkları dil olabilir. Doğru yaklaşım, hangi bilgilerin işletmeniz özelinde en alakalı olduğuna göre değişir. Kullanıcıların ürün veya hizmetinizle ilgili düşüncelerini öğrenmek istiyorsanız nitel bir yaklaşım benimseyip doğrudan onlara sorun

Nicel ve nitel verileri birleştirmek genellikle size daha zengin bir resim sunar. Peki tüm bu verileri nerede bulabilirsiniz?

Nicel veriler genellikle Google Analytics gibi araçlardan veya çoğu sosyal medya platformu tarafından sunulan analiz özelliklerinden çekilebilir. Bu yöntem demografi, arama alışkanlıkları ve bir müşterinin dijital varlıklarınızdaki yolculuğu hakkında bilgi edinmek için harika olabilir.

Alternatif olarak Nitel veriler ise genellikle web sitenizde bir yorum bölümü sunmak veya müşterilerden çevrimiçi bir anketi doldurmalarını istemek gibi kullanıcılarla doğrudan bağlantı kurma yoluyla toplanır.

KONU 2- Veri Döngüsünü Anlama

Veri döngüsü, çeşitli çevrimiçi pazarlama etkinliklerinden toplanan bilgilerden en iyi şekilde faydalanmanıza yardımcı olmanın popüler bir yoludur.

İnternete yönelik işletme kararlarınızı hazırlamanıza ve uygulamanıza yardımcı olması için bunu kullanın.

Veri döngüsünün dört temel aşaması vardır: PlanlamaUygulama , Kontrol Etme ve Harekete Geçme

Çok fazla veri toplamaya çalışarak kendinizi boğmayın. Çabalarınızı hedeflerinizle en alakalı veri kümelerine odaklayın ve doğru zamanda doğru bilgileri yakalamaya çalışın. Topladığınız bilgileri düzenli aralıklarla gözden geçirin. Bu, özel günlerde satışlarda ortaya çıkabilecek, ani artış veya düşüşler gibi veri anormalliklerden haberdar olmanıza yardımcı olur. İhtiyaç duyduğunuz verileri toplamanıza ve alakalı bilgileri çekmenize yardımcı olması için çevrimiçi araçlardan faydalanın. Google Analytics, Adobe Analytics ve Webtrends gibi araçlar web sitesi ziyaretleriyle ilgili çeşitli veriler sunar. Mesela gezinilen sayfalar, sitede geçirilen süre veya kullanıcıların iletişim formu doldurma gibi hedeflenen bir eylemi gerçekleştirip gerçekleştirmediği. Son olarak geçmiş verilere veya trendlere erişiminiz varsa bunlardan faydalanarak deneyimlerinizden ders çıkarın.

KONU 3- Verilerinizi Eyleme Dönüştürülebilir içgörüler Elde Etme

Peki bir içgörüyü nasıl tanımlarız? Basitçe söyleyecek olursak bir şeyin “neden” meydana geldiğinin analizidir.

Eyleme dönüştürülebilir içgörüleri ortaya çıkarmak için şu altı adımı uygulamayı deneyin: Hedefinizi belirleyin: Kampanyanızın neyi başarmayı hedeflediğini açıkça belirtin. Verileri toplayın: Hedefinizle alakalı tüm istatistikleri veya bilgileri toplayıp düzenleyin. Verileri yorumlayın: Trendleri ve bu trendlerden sapmaları analiz ederek hedeflerinize ulaşmanızı nasıl etkilediğini görün. Öneriler geliştirin: Veri analizinden edindiğiniz bilgilere dayanarak işletme uygulamalarını iyileştirmeye dair gerekçeli öneriler sunun. Harekete geçin: Önerilerinizi uygulamaya koyun ve varsayımlarınızı test etmek için bir eylem planı oluşturun. Sonuçlarınızı gözden geçirin.  Eylemlerinizin istediğiniz etkiyi yaratıp yaratmadığını değerlendirin ve sonuçları iyileştirmek için başka nasıl optimizasyon yapabileceğinizi not edin.

KONU 4- E Tabloları Kullanarak Rakamları Yönetme

E-tablo, verileri düzenlemeye, analiz etmeye ve depolamaya yardımcı olması için tasarlanan etkileşimli bir yazılım uygulaması olarak tanımlanır. Basitçe söylemek gerekirse e-tablolar, satırlar ve sütunları kullanarak bir veri tablosu oluşturur. Sayılar e-tabloya eklendikten sonra bilgileri analiz etmek ve aradığınız cevapları bulmak için otomatik araçları ve işlevleri kullanabilirsiniz. Microsoft Excel, Google E-Tablolar ve Apple Numbers benzeri e-tablo yazılımları finansal bütçeler, proje planları ve veritabanları gibi büyük miktarlarda verilerle çalışırken son derece kullanışlıdır.

E-tabloları faydalı kılan önemli özelliklerden bazıları şunlardır: Bilgileri farklı biçimlerde sunmak mümkündür. Örneğin; cinsiyete göre şehrin nüfusunu gösteren bir grafik veya yerel spor kulüplerine giden farklı yaş gruplarını gösteren bir tablo oluşturabilirsiniz. Filtreleme araçları, verilerinizi hızlıca alfabetik olarak veya tarihe göre gibi belirli bir sırayla düzenlemenize olanak tanır. Bir e-tablo, düz sayılardan ibaret değildir. Verilerinize bağlı olarak kullanabileceğiniz biçimler arasında yüzdeler, para birimleri, tarihler ve süreler yer alır. Bir değişikliğe göre değerleri anında yeniden hesaplamak için işlevlerden faydalanılabilir.

KONU 5- Bilgileri Anlaşılacak Şekilde Sunma

Hepimiz bir şeyleri farklı biçimlerde yorumlarız. Bazı kullanıcılar grafik veya infografik gibi renkli, resim tabanlı görselleri beğenirken diğerleri tablo veya liste halindeki sayıları ve metinleri daha kolay algılar. Bu nedenle, bilgilerinizin sunumunu kitlenizin ihtiyaçlarına göre belirlemeniz önemlidir. Hedef kitlenizi belirlemenize yardımcı olması için kendinize şu soruları sorun: Kitlemdeki kişiler hangi rol veya pozisyonlardalar? Kitlemin bilgi düzeyi nedir? Kitlem hangi sektörde çalışıyor?

Örneğin bir çubuk grafikte, farklı yaş gruplarından kaç kişinin seçmen listesine kaydedildiğini sunardınız. Ulaşım müdürüyle toplantı için nüfus sayımı verilerinin farklı kısımlarını vurgulamak istersiniz. Buradaki odak noktası, insanların işe gitmek için kullandıkları ulaşım yöntemleri olurdu. İşe gitmek için yürüyen veya trene, otobüse, arabaya ya da bisiklete binen kişilerin sayısı bir pasta grafikte gösterilebilir.

çok fazla bilgi eklemekten kaçının ve bilgileri kolayca anlaşılabilecek bir şekilde sunmayı hedefleyin.

Daha küçük veri kümelerini göstermek için hızlıca karşılaştırma yapmaya olanak tanıyan tablolar kullanılabilir. Pasta grafikler, yüzdeleri veya oransal bilgileri anlaşılması kolay bir biçimde göstermek için kullanışlıdır. Çubuk grafikler, bir gruptaki alakalı öğeleri karşılaştırmak için harikadır. Her çubuğun uzunluğu, temsil ettiği değerle orantılıdır. Çizgi grafikler, verilerin zamanla nasıl değiştiğini anlarken kullanışlıdır.

Örneğin, web sitenizin trafiğinin geçen ay içinde artıp artmadığı gibi. Isı haritaları genellikle web sitenizin en çok hangi bölümlerinin tıklandığı gibi alan bazında performansı göstermek için kullanılır.

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir