Web Analiziyle Başarıyı Yakalayın

KONU 1- Web Analizi ve Organik Arama

Arama motorları çoğu web sitesi için önemli bir trafik kaynağıdır. Aslında çoğu zaman bir işletmenin web sitesi için tek büyük trafik kaynağıdır. Hangi web analizi aracını kullanırsanız kullanın, farklı arama motorlarının organik arama sonuçlarından web sitenize gelen ziyaretçilerin sayısını izleyebilirsiniz. 

Bu verilere erişim sağladıktan sonra, bakmak isteyeceğiniz ilk şey arama motorlarından gelen trafiğinizin zaman içinde nasıl değiştiğidir. Arama motorlarından daha fazla ziyaretçi alıyorsanız bu çok iyi bir haber. Ancak, trafiğiniz azalıyorsa muhtemelen yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Her durumda, herhangi bir karar vermeden önce “nedenini” bilmeniz gerekir. Bu da daha fazla araştırma yapmamız gerektiği anlamına gelir.

Web analizi aracı olarak Google Analytics‘i kullanıyorsanız, ziyaretçilerin web sitenize gelmeden önce Google‘a hangi anahtar kelimeleri yazdığını öğrenerek derine inebilirsiniz. Bu veriler analiz aracınızdan gelmez. Daha ziyade, Google Analytics‘in Google Search Console’dan gelen verileri birleştirmesi sayesinde bu tür bilgileri görebilirsiniz.

Böylece ziyaretçilerinizin gerçekte ne aradığını öğrenebilir ve ihtiyaçlarına uygun olan doğru içeriği ve sayfaları oluşturarak buna karşılık verebilirsiniz.

Ayrıca, belirli bir anahtar kelime temasından daha fazla mı yoksa daha az mı ziyaretçi aldığınızı görebilirsiniz.

Sitenizdeki içeriğin bir bölümünü inceleyerek başlayabilirsiniz. İçeriğinizin lüks pansiyon arayan kullanıcılar için mümkün olduğunca alakalı olmasını nasıl sağlayabilirsiniz? Yüksek kaliteli bir pansiyonunuz olduğuna odaklanarak metninizin bir kısmını yeniden yazabilir misiniz? Unutmayın, içeriğinizi bir arama motoruna uygun hale getirmek için yeniden düzenlemiyorsunuz. Mevcut işinizle daha iyi eşleşmesini sağlamak için düzenliyorsunuz. Ayrıca, lüks pansiyon arayan kullanıcılar için mümkün olduğunca alakalı ve yararlı hale getiriyorsunuz.

Tam tersi bir senaryoda ne yapmalı? Belki de lüks pansiyon temasına sahip anahtar kelimeler için arama yapan kullanıcılardan daha fazla trafik aldığınızı fark ettiniz. Bu çok iyi bir şey. Peki, nasıl ilerlemelisiniz? Burada da, arama yapan kullanıcılarla alakalı olan konulara odaklanmak istersiniz. Pansiyonunuzda sunulan bazı özel ve yüksek kaliteli olanaklar neler? Web sitenize gurme kahvaltınızdan bahseden bir içerik eklediniz mi? Peki, ya Cumartesi akşamları sunduğunuz leziz kokteyller?

Pansiyonun lüks özellikleriyle ilgili daha fazla yararlı içerik eklemek, arama motorlarının web sitenize daha alakalı kullanıcıları yönlendirmesini sağlayabilir.

Ancak trafik miktarından daha önemli bir şey varsa o da aldığınız trafiğin kalitesidir.

Sonuçta hiç kimse pansiyonunuzdan rezervasyon yaptırmayacaksa web sitenize bir sürü kullanıcıyı çekmenin ne anlamı kalır ki? Unutmayın, analiz size sadece kullanıcıların nereden geldiğini değil web sitenizde ne yaptığını da söyler.

KONU 2- Sem Ölçme Araçları

Arama motoru pazarlamacılığında para harcarsınız. Analizler sayesinde, nereye ne kadar harcama yaptığınızı izleyebilir ve nerede en etkili şekilde harcadığınızı bulabilirsiniz.

işiniz oldukça iyi durumda ancak onu bir üst seviyeye taşımak istiyorsunuz.
Bir analiz aracından yararlanarak kampanyalarınızdan her biri için kullandığınız anahtar kelimelere göz atabilir ve en etkili olanları anında görebilirsiniz.

Öncelikle, web sitenizdeki alakalı sayfalara bakıp yapabileceğiniz değişikler olup olmadığını görürsünüz.

Ne yapmaya karar verirseniz verin yine de değişikliklerinizi yaptıktan sonra neler olduğu izleyeceksiniz.

Analizler, yayınladığınız gerçek reklamların etkisini anlamanızı da sağlayabilir.

Kullanıcılar için net ve ilgi çekici reklamlar yazmak istiyorsunuz. Ancak sonuçta bir reklamın net ve ilgi çekici olup olmadığına kullanıcılar karar verir. Analizler bu konuda size yardımcı olabilir.

Modern Romantik kampanyasına devam edecek olursak, iki farklı başlığa sahip iki ayrı reklamınız olduğunu varsayalım. Başlıklardan biri “Bodrum Evleri”, diğeriyse “Romantik Hafta Sonu Tatili” olsun.

Analiz araçları sizin için bu iki reklamı yan yana karşılaştırabilir. Hangisinin tıklanma ve web sitenize ziyaretçi gönderme olasılığının daha yüksek olduğunu görebilir ve hangisinin daha büyük olasılıkla ziyaretçinin video turuna çıkmasını sağladığını öğrenebilirsiniz. Böylece hangisini kullanmanız gerektiği sorusunun yanıtını bulabilirsiniz. Hatta buradan edindiğiniz bilgileri, diğer kampanyalarda ve web sitenizin diğer bölümlerinde de kullanabilirsiniz.
Son olarak, analiz araçlarıSEM yatırımlarınızdan iyi bir getiri elde etmeniz amacıyla reklamlar için ne kadar teklif vermeniz gerektiğini öğrenmenizi sağlayabilir.

Google AdWords ile son derece entegre olan Google Analytics‘ten yararlanarak, kullanıcıları web sitenize yönlendiren anahtar kelimeleri ve reklamları görebilir, kullanıcıların sitenize geldikten sonra neler yaptığını öğrenebilir ve daha bir sürü bilgi edinebilirsiniz.

Örneğin, bu tıklamalardan her biri için ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini ve tekliflerinizin reklamlarınızı sonuç sayfasında ne kadar yukarılara taşıdığını öğrenebilirsiniz. Böylece yatırımınızın karşılığında ne elde ettiğinizi ve işletmeniz için uygun olan farklı konumlara ulaşmak üzere teklifi yükseltmenin veya düşürmenin sizin için yararlı olup olmadığını görebilirsiniz.

KONU 3- Değerli Bilgiler Bulabilmek için Verilerin Detaylarına inmek

Segmentasyon, web analizinden elde ettiğiniz verileri daha küçük bölümlere ayırarak anlamanıza yardımcı olur. Böylece daha fazla bilgi edinebilir ve web sitenizin performansını artırabilirsiniz

Bunu biraz daha iyi anlamak amacıyla, bu ziyaretçileri farklı gruplara ayırmak için segmentasyonu kullanabilirsiniz.

Web analizi aracınızı kullanarak üst seviye verilere bakarsanız, gerçekte web sitesi ziyaretçilerinden sadece %3’ünün e-posta bültenine kaydolduğunu öğrenebilirsiniz.

Öncelikle, ülke ile başlayarak ziyaretçileri coğrafi segmentlere ayıralım. Ziyaretçilerimizi yaşadıkları yere göre incelediğimizde, rezervasyon yaptırıp yaptırmama konusunda bazı büyük farklar olduğu ortaya çıkar. Beklenen de budur.

farklı bir segmentasyon yapalım. Kullanıcıların web sitemize hangi yöntemlerde geldiğine ne dersiniz?

Bu segmentasyon şu tür soruların yanıtlanmasını sağlayabilir: “Sosyal medya üzerinden gelen kullanıcıların rezervasyon yaptırma olasılığı daha mı yüksek?”

Kullanıcıları nereden geldiğine göre segmentlere ayırırsanız, organik arama trafiğiniz, ücretli arama trafiğiniz, sosyal medya trafiğiniz ve diğer trafikleriniz arasındaki farkları görebilirsiniz.
Böylece, birçok farklı kanalda dijital pazarlama kampanyalarınızı oluştururken zaman ve kaynaklarınızla nereye yatırım yapmak istediğinize karar verebilirsiniz.
Bir segmentasyon daha yapalım. Bu kez, ziyaretçilerimizi kullandıkları cihaz türüne göre segmentlere ayıracak ve masaüstü bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi cihazlar arasındaki tüm farkları görebileceğiz.

Bu sayede daha değerli bilgiler elde ediyoruz. Bilgisayar ve tablet kullanıcıları %4 oranında rezervasyon yaptırırken, akıllı telefon kullanıcıları neredeyse hiç rezervasyon yaptırmıyor.

Sonucu iyileştirmek için web sitenizi daha mobil uyumlu hale getirecek değişiklikler yapabilir veya online rezervasyon işlemini akıllı telefonlarda gerçekleştirirken karşılaşılan sorunlar varsa bunları düzeltip düzeltemeyeceğinize bakabilirsiniz.

Böylece aldığınız rezervasyon sayısını da artırabilirsiniz. İşte size çok etkili bir bilgi daha!

Segmentasyon budur.

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir