Yurtdışına Açılın – 2

KONU 5- İhtiyaç Duyacağınız Destek Mekanizmaları

Öncelikle web sitenizin ürün satmak istediğiniz ülkelerde nasıl performans gösterdiğini kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bazı bölgelerde İnternet bağlantı hızları daha düşük olabilir. Web sayfalarınızın hızlı ve kolay yüklendiğinden ve sitenizin satış yapmak istediğiniz yerlerde iyi çalıştığından emin olun.

Ardından tedarik zincirinizi inceleyip ürünlerinizi satmak istediğiniz her yere teslimat yapabileceğinizden emin olun.

Bu pazarlarda işletmeleri etkileyen tüm vergileri ve yasaları incelemeyi unutmayın. Yerel devlet kurumları bazen bu bilgileri ve ihracat yapmayı planladığınız pazar hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmenize yardımcı olmak için danışmanlık hizmetleri sunabilir.
Tüm müşterilerinizin bulundukları yerden bağımsız olarak size ulaşabilmelerini isteyeceğinizi unutmayın. Başlangıç yapmanın kolay yolu, e-posta  ve web sitenizdeki iletişim formları yoluyla müşteri desteği sunmaktır.

Büyük olasılıkla bir noktada iletişim kurmak için yalnızca web sitenizin ötesinde bir yol daha oluşturmanız gerekir. Örneğin, bir telefon hattı. Ücretsiz bir telefon numarası kullanıyorsanız diğer ülkelerdeki müşterilerin sizi kolayca arayabilmeleri için uygun şekilde formatlandığından emin olun.
Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi incelemekten sipariş vermeye kadar bir müşterinin işletmenizle etkileşimi nasıl kuracağı üzerine düşünün

Tedarik zincirinizin yönetimi, yerel tedarikçilerin edinilmesi, gönderim malzemelerinin hesaba katılması ve ürünü Berlin’deki müşteriye ulaştırmanın en verimli yolunun belirlenmesini içerir.

Ürün ve hizmetlerinize yönelik vergi gereksinimlerini ve ithalat veya ihracat kısıtlamalarını inceleyin. Bazı ülkelerde vergi toplamayı etkileyebilecek sözleşmeler ve nihai kar ve zararınızı etkileyebilecek diğer gümrük vergileri veya tarifeler olabilir.
İşletmenizin kuruluş biçimi, sınır ötesinde faaliyet gösterme yeteneğinizde de fark yaratabilir. Bazı ülkeler, buralarda satış yapabilmek için belirli kurumlara kayıt olmanızı gerektirebilir.

 KONU 6- Yurtdışındaki Müşterilerin Ürünlerinizi Satın Almasını Sağlamak

Birinci Adım: Dil ve Yerelleştirme:  Ancak temel bilgiler şöyle: Birincil olarak başka bir dilin konuşulduğu bir bölgeye doğru büyürken sitenizi çevirmeniz gerekir. Bunun otomatik bir çeviri hizmetinden ziyade bu anadili konuşan birisi tarafından yapılması en iyisidir.

Yerelleştirme de aynı şekilde yapılmalıdır. Bunun esas amacı, müşterilerinizin bilgi veya sorgu gönderdiği formlar gibi öğelerinizin, diğer ülkelerde adreslerin veya telefon numaralarının yazıldığı biçimle uyumlu olmasını sağlamaktır.
Ve İkinci Adım: Ödemeler.

Farklı ülkelerde tercih edilen farklı ödeme yöntemleri vardır. Bu nedenle, hedef pazarlarınızda bu yöntemleri eklerken her birini araştırmanız gerekir. Paypal ve Worldpay gibi online ödeme hizmetleri dünya genelinde işlediği için kolay bir çözüm olabilir. Bazı müşterilerin kredi kartı erişiminin olmayabileceğini, bu nedenle bu hizmetleri veya banka kartlarını kullanmayı tercih edeceklerini unutmayın.

Farklı para birimlerine ve vergilere uyum sağlayan bir e-ticaret sistemi kullanarak müşterilerinizin döviz kurlarını veya ek vergileri düşünmek zorunda kalmadan ödeme yapmalarına yardımcı olun. Bu hesapları, kendisi hesap yapmak zorunda kalmayan bir müşterinin satın alma ihtimali daha yüksektir.

Son olarak Üçüncü Adım: Gözden Geçirme.

Biraz zaman ayırarak tüm sitenizi yabancı bir ziyaretçinin bakış açısıyla gözden geçirin. Siteye objektif bir şekilde bakın ve hedeflediğiniz pazardan bir müşterinin sizden ürün satın almak veya sizinle etkileşim kurmak için geçmesi gereken süreci inceleyin.

KONU 7- Dünyanın Farklı Yerlerine Teslimat Yapmak

İnternet’te bir satın alma işlemi gerçekleştiriyorsanız ürün teslimatını veya siparişin karşılanmasını uygulamalı olarak deneyimlemişsinizdir.

Bir işletme olarak uluslararası pazarlara genişlerken benzer bir süreci izlersiniz ancak bu kez önünüzde uğraşmanız gereken sınırlar, dönüştürmeniz gereken para birimleri, ilgilenmeniz gereken olası iadeler ve desteklemeniz gereken daha fazla müşteriniz olur.

Başka bir ülkedeki şirketten ürün sipariş ettiğinizi ancak yanlış ürün teslim aldığınızı düşünün. İşletmeyle iletişim kuramadığınızda veya sınır ötesi iade yapamadığınızda ne olur?

Son derece mutsuz bir müşteri olursunuz

Peki, gönderim olanaklarınız, süre ve maliyetler üzerine hiç düşündünüz mü? Ülkeler arası gönderimlerde olabilecek ekstra maliyetleri fiyatlandırma modelinize dahil etmeniz gerekir.

Bu nedenle ülkeler arası gönderim yapan, güvenilir bir şirket veya aracıyla iş ortağı olmak istersiniz.

Ülkeler arası gönderim yapan iş ortaklarının bazılarının belirli pazarlara erişiminin yanı sıra, sizin adınıza ithalat veya gümrük vergilerini toplama ve ödeme olanağı da olabilir.

Gönderim şirketiniz veya şirketleriniz, gerektiğinde size ülkeler arası gönderim için paket ve etiketleme konusunda da tavsiyede bulunabilir.

Güvenilir gönderim iş ortakları, siparişleri doğru şekilde gönderip zamanında teslim ederek başarınıza gerçekten katkı sağlayabilir.
Bir müşteri siparişini başarıyla teslim aldığında bile işiniz bitmiş değildir. Satış sonrası dönem, bu tek seferlik müşterinizi sadık ve sürekli alışveriş yapan bir alıcıya dönüştürmek için işletmeniz açısından çok önemli bir zamandır.

Peki ya diğer pazarlardaki müşterileriniz satın aldıkları ürünü iade etmek veya değiştirmek istediklerinde ne olur? İşletmeniz değişim işlemlerini nasıl halledecek? Para iadesini nasıl gerçekleştireceksiniz?
Müşterilerinize para iadesi veya değişimle alakalı politikalar ve süreçler hakkında net, açık talimatlar sunmak çok önemlidir.

Yurtdışına Açılın Diğer Konu Yazılarını Mutlaka Okuyun

 

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir