Yurtdışına Açılın

     KONU 1- Uluslararası Pazarlama ve İhracata Giriş

Yurt dışındaki bazı pazarlara göz attınız ve ürünlerinizi Avrupa ve ötesinde satmanın iyi bir hamle olacağını düşünüyorsunuz.

Peki işe nereden başlamanız gerekir?
İlk olarak, açılmayı düşündüğünüz her bölgedeki hedef pazar hakkında bilgi edinmeniz ve bu yerlere en iyi şekilde nasıl erişebileceğinizi bulmanız gerekir.

Örneğin, dijital reklamcılıkta arama trafiği, rekabet ve fiyatlandırma gibi unsurlara bakabilirsiniz. Böylece potansiyel pazarlarınıza ilişkin net bir görüşünüz olur ve ürünlerinizin nerelerde daha iyi karşılanacağına karar verebilirsiniz.

İşinizi genişletmek için en iyi pazarları belirlemenize yardımcı olması amacıyla arama trendi raporları, web analizlerinizdeki coğrafi verileri ve pazarlama analizi araçları kullanabilirsiniz.

Nereye açılmak istediğinizi bulduktan sonra, dil engellerini aşmanız gerekebilir. Çeviri olmadan mevcut ve potansiyel müşterilerinizle nasıl iletişim kuracak ve pazarlama yapacaksınız?

Web sitenizin içeriğini çevirerek yerelleştirmeniz gerekebilir. Otomatik çeviri hizmetleri çok ender olarak %100 doğru sonuçlar verir. Bu nedenle içeriğinizin doğru tarzda olmasını sağlamak için açılmak istediğiniz ülkenin anadilini konuşan yerel birinden yardım almanız iyi bir fikir olabilir.

Farklı kültürlere ve dillere sahip yeni ve potansiyel müşterileriniz de sizinle iletişim kurma ihtiyacı duyarlar. En baştan itibaren bu müşterilerin hizmet ihtiyaçlarını karşılayacak bir plan yaparak hazırlıklı olun.
Daha sonra, altyapınızı ve uluslar arası pazarlara açılmanızı doğru biçimde desteklemek için ihtiyacınız olabilecek sistemleri düşünün.

Kırılabilecek bileşenler için paketleme, KDV, diğer yasal engeller veya düzenleme sorunlarını da dikkate almayı unutmayın.
Bu sorunlar çözüldüğünde, e-ticaret ve ödeme çözümlerinizi inceleyebilirsiniz.

Siparişlerinizi göndermek ve teslim etmek için neler gerekiyor? Peki iadeler ne olacak? Ya müşteri hizmetleri ve destek?

KONU 2- Yeni Pazarın Size Uygun Olduğuna Karar Verin

Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi yurtdışında satmaya başlamadan önce, hangi ülkelerin size uygun olduğuna karar vermeniz oldukça önemlidir. Hangi pazarlarda sunduğunuz ürün ve hizmetlere daha fazla talep var? Bu pazarlarda bilmeniz gereken yasal veya lojistik zorluklar var mı?

Bulunması zor nostaljik plaklar satan bir İnternet mağazanız olduğunu varsayalım. Bulunduğunuz Türkiye’de işleriniz çok iyi gidiyor ve bir sonraki adımınızın yeni pazarlara açılmak olup olmadığını düşünmeye başladınız. Sorulması gereken soru: nereye? Portekiz’den Fransa’ya kadar ürünlerinizin başarılı olabileceği ve pek başarılı olamayacağı bazı pazarlar var. Neyse ki durumu önceden ölçmek için kullanabileceğiniz birçok araç bulunuyor.

Google’ın Global Pazar Fırsatları Aracı‘na göz atarak başlayabilirsiniz. Bu ücretsiz araç, işletmeniz için önemli olan anahtar kelimelerin arama trafiğini hızla analiz edebilmenizi sağlar. Örneğin, neredeki kullanıcılar nostaljik plaklar için çok fazla arama yapıyor?

Google Global Pazar Fırsatları Aracı‘nı kullanarak genişleyen işiniz için nereye yatırım yapmanız gerektiğine ilişkin daha bilinçli kararlar verebilirsiniz.

Elbette, odaklanmanız gereken pazarlara karar verirken dikkate almanız gereken başka faktörler de var.

Örneğin, bazı ülkeler diğerlerine göre daha fazla yasal engel, düzenleme veya vergi sorunları oluşturuyor olabilir. İşinizi genişletecek bir projeye yatırım yapmadan önce bu konuda bir fikriniz olmasını isteyebilirsiniz. Bazı pazarlar “kağıt üstünde” size çekici gelebilir fakat bu tür sorunları biraz araştırırsanız kötü sürprizlerle karşılaşmaktan kurtulabilirsiniz. Neyse ki birçok devletin bu sorularınızı yanıtlamaya yardımcı olacak kaynakları içeren web siteleri bulunuyor.

Google Global Pazar Fırsatları Aracı Giriş İçin Tıkla

KONU 3- Yurtdışında Anlaşılır Olun

Merhaba! Ürün ve hizmetlerinizi başka bölgelerde yaşayan ve başka diller konuşan potansiyel müşterilere pazarlamayı mı düşünüyorsunuz? Çevrilmiş ve yerelleştirilmiş içerikler burada devreye giriyor.

Ödevinizi yaptınız ve İtalya ile Fransa’nın ürünlerinizi satmaya uygun yerler olduğunu düşünüyorsunuz.
Satış yapmak istediğiniz ülkeler hakkında düşünün.

Fransız ve İtalyan müşteriler ürünlerinizi nasıl keşfedecekler? Reklam aracılığıyla mı? Arama motorları mı? Sosyal ağlar mı? Büyük ihtimalle bunların bir kombinasyonu olacak.
Web sitenizin farklı ülkelerdeki müşterilere çekici gelmesine yardımcı olmak için dikkate almanız gereken iki şey var: çeviri ve yerelleştirme.
Çeviri, içeriğinizin dilini bir dilden diğerine dönüştürme sürecidir. Ne de olsa, yeni pazarlardaki potansiyel müşteriler web sitenizi bulduklarında sitenizde neler yazdığını anlamalarını istersiniz.

Yerelleştirme, yerellerin “kendi dillerini konuştuğunuzu” hissetmelerini sağlayan süreçtir.

Örneğin, web sitenizin çevrilmiş halinin söz konusu bölgenin ölçü birimlerini, para birimini ve adreslerini yansıttığından emin olmak isteyebilirsiniz. Kullanıcıların web sitenizde gezinme biçimlerini değiştirmek isteyebilirsiniz. Hatta pazarlama yaptığınız müşterilere kendinizi yerel gibi hissettirmek için bazı kültürel referansları değiştirmek isteyebilirsiniz.

KONU 4- Sınırların Ötesine Geçen Reklam Vermek

Yeni pazardaki müşterilerin sizi organik arama sonuçları veya kulaktan kulağa pazarlama aracılığıyla bulmaları mümkündür. Fakat reklamlara yatırım yapmak adınızın çok daha hızlı duyulmasını sağlar. Arama ağı reklamcılığı, görüntülü reklamcılık ve sosyal medya reklamcılığına ve bunların bir arada kullanın.

Arama sonuçlarına reklam vermek, sizinki gibi ürünler arayan kişilerin karşısına çıkmanız için harika bir yoldur. Üstelik bunu kendi ülkenizde zaten yapıyorsanız ne âlâ! Anahtar kelimelerinizi ve reklamlarınızı çevirmeniz ve uyarlamanız yeterli olur. Ardından, reklamlarınızın kullanıcıları kendi dillerinde yazılmış bir açılış sayfasına yönlendirmesini sağlayın.

Yeni pazarınızda en sık aranan anahtar kelimeleri merak ediyorsanız, Google Anahtar Kelime Planlayıcı veya buna benzer bir araç kullanmayı deneyin.

Görüntülü reklamcılık ve sosyal medya, farkındalığı artırmanın iki harika yoludur.

Kitlenizin İnternet’te ziyaret ettiği web sitelerine reklam vererek başlayabilirsiniz. Mesela, Fransız müzikseverlerin favori plaklarından bahsetmek için gittikleri popüler bir site varsa, burası reklamınızı göstermek için mükemmel bir yer olabilir.

Peki ya sosyal medyadaki Fransızlar ne olacak? Kullandıkları sosyal medya sitelerini araştırmanız iyi bir fikir olabilir. Facebook ve Twitter mı? Yoksa başka popüler ağlar da var mı? Belki de Fransa’ya özgü bir ağ vardır. Tüm bu bilgileri edindikten sonra ürünlerinizle gerçekten ilgilenen Fransızlara reklam yapmak için sosyal ağları kullanabilirsiniz.

Reklam seçeneklerinin bir kombinasyonunu kullanarak yeni pazarınız için müşteri kazanma yoluna adım atmış olacaksınız.

E-posta ile pazarlama, sizinle ilgilenen müşterilerle uzun dönemde iletişimde kalmanın harika bir yoludur. Stoklarınıza yeni plaklar geldiğinde veya özel promosyonlar yaptığınızda güncellemeler gönderebilirsiniz. Her pazarda e-posta ile pazarlama yasalarının farklı olabileceğini unutmayın yeter.

Ayrıca yeniden hedeflemeyi de deneyebilirsiniz. Bu sayede web sitenizi ziyaret eden kişilere, sitenizde yaptıkları işlemlere göre reklam yapabilirsiniz. İşletmenize ilgi gösteren kişilere reklam gösterebilir ve onları sitenize tekrar gelmeye teşvik edebilirsiniz.

 

Yurtdışına Açılın Diğer Konu Yazılarını Mutlaka Okuyun

 

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir