Online Mağazanızı Kurun

KONU 1- E-Ticaret Kullanarak  Satış Yapmak

E-ticaret nedir? Açıkçası, ürün veya hizmetleri İnternet’te satmanın süslü bir adından başka bir şey olmadığını söyleyebiliriz.

Tüketiciler bir süredir aradıkları ürün ve hizmetleri İnternet’teki web sitelerinden ve mobil uygulamalardan satın alıyor. Her alanda işletmeler, İnternet üzerinde satış hedeflerine ulaşmak için e-ticaretten faydalanmanın yollarını araştırıyor.

Bu hedefler işletmeye göre değişiklik gösteriyor. Örneğin “Müşterilerimin İnternet üzerinden ödeme yapabilmelerini sağlamak istiyorum” gibi basit bir hedef belirleyebilirsiniz. Bundan biraz daha ileri gitmeyi de tercih edebilirsiniz: Kullanıcıların envanterinizi görüntüleyip burada arama yapmalarına, müşteri hesapları ve yinelenen siparişler oluşturmalarına olanak tanıyan bir web sitesine sahip olmak isteyebilirsiniz.

Müşterilerinize İnternet üzerinden işletmenize para gönderebilecekleri bir yol sunmakla işe başlayabilirsiniz. İnternet’ten kolaylıkla ödeme yapılmasına olanak sağlayan TurkPos ve PayU gibi ödeme hizmetlerini web sitenize zahmetsizce ekleyebilirsiniz. Birçok durumda, müşterinizin bir hesap oluşturması bile gerekmez. Kredi kartı veya doğrudan hesap kartı aracılığıyla ödeme yapılabilir.

İnternet’ten satış yapmaya sıfırdan başlıyorsanız, e-ticaret sistemini içeren, kullanıma hazır bir hizmeti deneyebilirsiniz. Bu hizmetler, ödeme kabul etmesinin yanı sıra ürün sayfalarını web sitenize kolayca eklemenize olanak sağlayan şablonlar da sunar.

Hedefleriniz büyükse, Opencart veya Shopify gibi ihtiyaçlarınıza göre uyarlanan bir e-ticaret hizmeti kullanmaya da karar verebilirsiniz. Ürün arama, envanter yönetimi, sepete gitme, müşteri hesapları, sipariş yönetimi gibi çeşitli özellikleri içeren birçok seçenek var.
E-ticaret genellikle perakende veya mağaza deneyimine benzetilebilir. Gerçek bir mağazada ürün satan herhangi bir işletme, İnternet üzerinde sanal bir mağazadan da satış yapabilir.

ürünler İnternet mağazanızda gerçeği yansıtacak şekilde sergilenebilir. Çok sayıda fotoğrafla birlikte ayrıntılı açıklamalar, müşteri değerlendirmeleri ve hatta ürünlerin videolarını eklemelisiniz.

Kaliteli görseller ve özenle yazılan içerik İnternet’teki “vitrininiz” olacaktır. Özenle hazırlanan bu İnternet mağazası, perakende deneyimi ile İnternet alışverişi arasındaki mesafeyi daraltmanıza yardımcı olur.
Kendi web sitenizde ürünleri nasıl satacağınızı belirledikten sonra, daha çok yerde daha çok ürün satmak isteyebilirsiniz. İkinci adım, kullanabileceğiniz diğer İnternet pazarlarını bulmaktır.

Örneğin, mobilyalarınızı Amazon ve eBay, Etsy, Sahibinden.com ve GittiGidiyor gibi sitelerden de satabilirsiniz. Hedeflerinizden biri buysa ve henüz e-ticaret sağlayıcısı belirlemediyseniz, seçeceğiniz sağlayıcının çok kanallı satış stratejinizi desteklediğinden emin olun. ister fiziksel mağazanızla bire bir uyumlu sanal bir mağaza oluşturmaya ister yalnızca İnternet’ten ödeme almaya karar verin, e-ticaret, işiniz için gerçekten güçlü bir araç olabilir.

KONU 2- Ödeme Almak ve Siparişleri Yönetmek

E-ticaret mağazanızın başlıca özelliklerinden biri de online ödeme alabilmenizdir.

Kitaplık, masa ve sandalye gibi sınırlı sayıda ürettiği mobilyaları satan bir zanaatkar olduğunuzu farz edelim. Sipariş üzerine yapılan mobilyaları sergilediğiniz bir web siteniz olsun. Fakat şu anki haliyle müşterilerin alışveriş yapabilmek için sizi araması veya mağazanızı ziyaret etmesi gerekiyor.

Siz de online ödeme alarak müşterilerinizin işini kolaylaştırmak istiyorsunuz. Bunu, çeşitli online ödeme çözümlerini kullanarak ya da üçüncü taraf ödeme işlemleri olarak bilinen Turkpos veya PayU gibi hizmetlerle yapabilirsiniz.

Bu ödeme çözümleri sayesinde web sitenize müşterilerin tıklayarak ödeme yapabileceği bir düğme ekleyebilirsiniz. Bu, müşterileri başka bir ödeme sitesine yönlendirir ve işlemi sizin yerinize bu site gerçekleştirir. Sipariş tamamlandıktan sonra müşteri tekrar sitenize yönlendirilir.

İşlemler sırasında müşteri siparişlerini fiilen yerine getirmeniz için gerekli tüm bilgiler size verilir. Bu yaklaşım, karmaşık elektronik işlemleri bir başkası hallederken işinize odaklanabileceğiniz anlamına gelir.

Belirli bir aşamada, online ödeme ve müşterilerin tek oturumda birden çok ürün satın almasına olanak sağlayan alışveriş sepeti gibi özelliklere yer vererek işlem deneyimini web sitenize entegre edebilirsiniz.

Ek maliyetlere rağmen böyle entegre bir sürecin ciddi avantajları vardır. Başlangıç olarak Shopify ve Prestatshop gibi “kullanıma hazır” bir hizmetten yararlanabilirsiniz. Bu tür hizmetler alışveriş ve ödeme sürecini daha iyi kontrol edebilmenizi sağlarken değişiklik ve iyileştirmeler yapmanıza da olanak tanır.

İnternet’ten geniş bir kitleye satacağınız çok sayıda ürününüz varsa tam kapsamlı bir e-ticaret çözümünü düşünmenizin vakti gelmiştir. Piyasada Shopify veya Opencart gibi pek çok seçenek var.

Tam işlevli bir İnternet mağazasının çok büyük bir avantajı vardır: Arka planda çalışan bir sipariş yönetimi sistemi.

Öncelikle müşterileriniz hesap oluşturabilir ve kişisel bilgilerini, fatura tercihlerini ve gönderim adreslerini yönetebilirler. Siz de onlara kupon kodları sunabilir, birden çok ödeme seçeneğini entegre edebilir ve hatta ödeme sürecini kişiselleştirebilirsiniz.

Üstelik tüm bunları kendi başınıza programlamak yerine ürün ve envanter ayrıntılarını yüklemek ve yönetmek, kategori, alt kategori ve ürün sayfaları oluşturmak ve düzenlemek, gelişmiş ürün arama özelliği sunmak için bu e-ticaret hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Birçok çözüm, siparişleri yönetir, sevkiyat ve işlemin tamamlanması ile ilgili ayrıntıları izler, finans ve muhasebe sistemlerinizle entegre olur.

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir