Online Satışlarınızı Artırın

KONU 1- Sorunsuz Bir E-Ticaret Deneyimi Yaratmak

E-ticaret deneyimini optimize etmenin ilk adımı satın alma sürecinin müşterilerinizin kullanabileceği tüm farklı cihazlarda sorunsuz çalışmasını sağlamaktır. Günümüzde bu cihazlar, dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlardan ibaret değildir.

Diyelim ki, analiz verilerinize bakıyorsunuz ve birçok kişinin sitenizi mobil cihazlarından ziyaret ettiğini ancak nadiren ürün satın aldığını görüyorsunuz. Bu, mobil cihazlar veya tabletler üzerinden alışveriş yapanların ürün sayfalarınızı düzgün görüntüleyemediği veya ödeme sürecinde sorunsuz ilerleyemediği anlamına gelebilir. Bunun için bir şeyler yapmanız gerekir.

İşe yarayan seçeneklerden biri, web sitenizde “duyarlı tasarım” yöntemini uygulamaktır. Bu tür tasarımlar farklı ekran boyutlarına uyum sağlayabilir. Ya da akıllı telefonlarda daha tutarlı bir alışveriş deneyimini garantilemek istiyorsanız mobil cihazlar için özel bir web sitesi bile oluşturabilirsiniz.

Şimdi alışveriş deneyimini iyileştirmeye yönelik başka bir fırsattan bahsedelim. Diyelim ki, analizleriniz birçok kişinin ana sayfanızı ziyaret ettiğini ancak bir sonraki adıma geçerek ürünlerinize bakmadığını gösteriyor.

Ziyaretçilerin ürünlere göz atmasını ve aradıklarını bulmasını kolaylaştırmanız gerekir. İlk adım, sitenizde gezinme düzenini müşterilerinizin kolayca anlayıp kullanabileceği hale getirmektir. Genellikle envanterinizi çeşitli şekillerde düzenlemek için kategori ve alt kategorilerden yararlanırsınız.

Mobilya üreticisi örneğinden gidelim. Evin farklı odaları gibi geniş kategorilerle başlayabilirsiniz. Ardından her birine “karyolalar” veya “çalışma masaları” ya da “yemek odası masaları” gibi mobilyalara ait alt kategoriler ekleyebilirsiniz

Peki başlamanın en iyi yolu nedir? Müşterilerinizin en hoşuna giden şeyle başlamalısınız. Ziyaretçilerin farklı düzenlemelere nasıl tepkiler verdiğini görmek için resmi testler ya da tercihlerini görmek için arkadaşlarınız, aileniz ve güvendiğiniz müşterilerinize anket yapabilirsiniz.

Sitede gezinmeyi nasıl düzenlerseniz düzenleyin, her zaman çeşitli kategori ve alt kategorilere göz atmak yerine belirli bir şeyi aramak isteyen kişiler olacaktır. Dolayısıyla web sitenize arama işlevini ekleyerek her iki seçeneği de bulundurmak en doğrusudur

Ürün sayfalarınız, alışveriş deneyiminizi optimize etmenin bir başka harika yoludur. Peki ürün sayfalarınızı birçok kişi ziyaret ediyor fakat alışveriş sepetine ürün eklemiyorlarsa?

Müşterilerin belirli bir mobilyayı daha yakından görmesine yardımcı olmak için zanaatkarları çalışırken gösteren bir video veya çeşitli açılardan fotoğrafların olduğu bir galeri ekleyebilirsiniz. Fotoğrafların profesyonel kalitede olduğundan ve hızlı yüklendiğinden emin olun.

Aynı zamanda müşterilerin satın almak için kendilerini hazır etmesine yardımcı olacak açıklamalar yazabilir ya da her türlü ayrıntı ve ölçümleri sunabilirsiniz.

Analiz verilerinide müşterilerin sitenizde alışveriş yaptığını, ürünleri sepete eklediğini ancak satın alma işlemini tamamlamadan ayrıldığını görebilirsiniz. Müşterileri hesap oluşturmaya teşvik etmek süreci kolaylaştırarak gelecekte bu durumla daha az karşılaşmanızı sağlayabilir.

Müşteri online bir alışverişi tamamladığında sevkiyat ve fatura bilgileri ile ödeme tercihlerini sitenizdeki bir hesapta saklamalarına olanak sağlayabilirsiniz. Bu, ileride yapılacak alışverişleri de kolaylaştırır.

Tam anlamda gelişmiş bir sisteme hazırsanız bir müşterinin ilgisini çekebilecek belirli öğeler tavsiye etmek için müşterinin geçmişte satın aldığı ürünler, son aramaları veya son görüntülenen ürünleri de kullanabilirsiniz. Örneğin, yemek odası masası satın alan bir müşteriye masa tasarımı ve kullanılan ahşap türüne en uygun sandalye takımını önerebilirsiniz.

Ve elbette sadık müşterilerinizi, her zaman onlara özel teklif ve indirimlerle ödüllendirebilirsiniz. Birçok alışveriş sepeti çözümünde bu özellikler varsayılan olarak bulunur.

KONU 2- Ürünlerin Tanıtımı ve Teşhiri

İlk adım internet mağazanızı kurmak. Böylece ziyaretçileriniz tüm ürünlerinize kolayca göz atabilir. Doğru kategorileri ve alt kategori hiyerarşisini oluşturmak müşterilerinizin sitenizde ve satılan ürünlerde kolaylıkla gezinmesine yardımcı olur.

Gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalar gibi internet mağazaları da belirli ve öne çıkan ürünleri sergiler. Yaz sonunda çocukların okula gitme zamanıysa mobilya mağazasında çalışma masaları veya kitaplıklar sergilenir ve satışa sunulur. Bu, ürün satışına örnektir.

Aynı şeyi belirli ürünleri ana sayfanızda tanıtmaya başlayarak internette de yapabilirsiniz. Tanıtımınız, eski envanterleri elden çıkarmaya yardımcı olmayı veya en çok satan ürünü daha fazla müşteriye göstermeyi amaçlayabilir.

Ana sayfanızın bir kısmını ürünleri sergilemek için kullanmak ve hatta özel açılış sayfalarıyla online reklam kampanyaları yayınlamak internet üzerinden satış yapmak için çok iyi bir yol olabilir.

İnternet mağazaları tam olarak da bunu yapıyor! Ziyaretçiler sitenizin sayfalarına göz atarken siz de onların ilgisini çeken şeylerle ilgili bilgiler topluyorsunuz. Şimdi bu bilgileri kullanarak daha sonra ilgilerini çekebilecek şeyleri tahmin edebilirsiniz.

En son online alışverişinizi düşünün. Belirli öğeleri görüntüledikten veya sepetinize ekledikten sonra size “önerilen ürünler” gösterilmiş olabilir.

Örneğin, özel bir mobilya sitesinde mutfak masalarına bakarken odayı tamamlayıcı sandalye veya abajur tanıtımlarıyla karşılaşmış olabilirsiniz.

Magento, Convertale ve Shopify gibi birçok alışveriş sepeti sağlayıcısı bu tür ürün öneri motorları sunar.
Ürün tanıtımı ve satışında sonraki adım, ziyaretçilerinizin aslında aramadığı ürünleri onlara göstermenin yollarını bulmaktır. Bu, çapraz satış yapmak için çok etkili bir yol olabilir.

Bu sistem nasıl işler? Bir ofis müdürünün patronu için yeni bir çalışma masası aradığını farz edelim. Büyük ve gösterişli bir şey bakıyor. Ancak, uyumlu kitaplıklar veya özel kapılar aklına gelmeyebilir. Şimdi ona hatırlatmanın tam zamanı. İlgili ürünleri tanıtmak satışları artırmaya yardımcı olabilir.

KONU 3- E-Ticarette Yeniden Hedefleme

E-ticaret web sitenizin alışveriş yapanların davranışlarını izleyebileceğini ve dinamik reklamlarla yanıt verebileceğini biliyor muydunuz? Ve bunun ziyaretçileri diğer siteleri ziyaret etmek için sitenizden ayrıldıktan sonra bile geri getirmek için kullanılabileceğini?

Buna ürün yeniden hedefleme denir. 

Hepimizin bir internet mağazasına göz attıktan sonra, alışveriş sepetine ürün ekleyip herhangi bir nedenle ürünü satın almaktan vazgeçtiğimiz zamanlar olmuştur.

Satın almadığınız bu ürünün reklamını birden bire internetteki başka sitelerde görmeye başladınız mı? İşte buna yeniden hedefleme diyoruz.

Bu bilgiler işiniz için çok kullanışlıdır. Çünkü belirli ürünlere ilgi göstermiş kişileri hedefleyen çok özel reklamlar oluşturmanıza imkan tanır. Ürün yeniden hedefleme veya yeniden pazarlama tam olarak da budur.

Diyelim ki, biri internetten siparişle mobilya satın alıyor. E-ticaret sitenizi ziyaret ediyor ve sattığınız güzel mutfak masasına bayılıyor. Ancak ödeme sürecinin ortasında işleme ara veriyor ve başka bir mağazada özel şeyler olup olmadığına bakmaya karar veriyor.
Neyse ki, ziyaretçinin internetteki mobilya mağazanızı gezdiği sırada bir ürün yeniden hedefleme çözümü kullanıyorsunuz. Bu, web sitenizin sayfalarına yerleştirilen küçük bir kod parçası. Bu kod, alışveriş yapan kişinin o sayfada ilgilendiği ürünleri takip ediyor.

Elbette bu izleme kodu anonim yöntemler kullanıyor. Kişisel bilgi alışverişi olmuyor. Burada olan web sitenizin bir davranışı izlemesi. Kod, ziyaretçinin söz konusu mutfak masasını istediğini ve fiilen satın almadığını biliyor.

Ziyaretçi mobilya mağazanızdan ayrıldı ve bir haber sitesini tıkladı, diyelim. Bir haber okuyorlar, peki sayfanın sağında ne görüyorlar? Evet, az önce baktıkları mutfak masası görseliyle birlikte sizin dijital reklamınız. Buraya %20’lik bir indirimi de dahil edebilirsiniz. Bu teşvik onları satın almaya ikna etmek için yeterli olabilir.
İşte ürün yeniden hedefleme böyle bir şey. Google AdWords ve Criteo gibi kullanabileceğiniz birçok hizmet var. Bu hizmetlerin bazı ortak temel işlevleri var,

Her şey alışveriş yapan kişinin etkileşimlerini izlediğini söylediğimiz kod parçası ile başlıyor. Bu bilgiler ürün yeniden hedefleme hizmetinize gönderiliyor.

Reklam veren olarak ürün yeniden hedefleme hizmetinize gidip kural ve parametreleri belirleyebilirsiniz.
Böylece sitenize göz atan bir ziyaretçi bu parametreleri karşılarsa hizmet, internet reklamcılık ağlarından biri veya daha fazlası üzerinden reklamlarla bu kişiyi hedeflemeye başlayacaktır.

Şimdi bu tür kampanyaları yayınlamayla ilgili birkaç kurala göz atalım.
Öncelikle, mutlaka anında indirim sunmak zorunda değilsiniz. Önceki örnekte ziyaretçinin satın almama nedenini fiyat olarak düşünmüştük, ancak insanlar birçok sebepten dolayı alışveriş yapmadan web sitelerinden ayrılabiliyor. Dahası sürekli indirim sunarsanız kendinizi ucuza satmış olursunuz.

Sonraki aşamada bu reklamları ne zaman durduracağınızı bilmek de önemlidir. Ziyaretçi aynı ürünü başka bir yerde bulmuş ve satın almış ya da fikrini değiştirmiş ve ürünü fiyatı ne olursa olsun satın almaktan vazgeçmiş de olabilir. Yeniden hedefleme çözümlerinin çoğu sınırlar belirleyerek aynı reklamı aynı kişiye kaç kere ve ne kadar süre göstereceğiniz konusunda denemeler yapmanıza olanak sağlar.

Tüm reklam kampanyalarında olduğu gibi ürün yeniden hedefleme kampanyalarınızın zaman içindeki performansını ölçmek ve optimize etmek de önemlidir. Bu, dönüşüm oranlarını izlemek, yeni reklam türleri denemek, parametrelerinizi ayarlamak ve bu kampanyaları yönetmek için analizleri kullanmak anlamına gelir.

Ürün yeniden hedefleme sitenize geri dönme ihtimali az olan ziyaretçilerin tekrar ilgisini çekmek için çok iyi bir yol olabilir

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir