Sosyal Medyada Fark Edilin – 3

KONU 3- Sosyal Medya İçin Hedef Belirlemek

Sosyal medya işletmelere harikalar sunar. Sosyal medyayla başarmaya çalıştığım şey ne ? Belki müşterilerinizin sorularına daha hızlı yanıt vermenin bir yolunu arıyorsunuz. Belki sosyal medya, mevcut müşterilerinize erişerek onları sizden daha sık alışveriş yapmaya teşvik etmenin bir yolunu sunuyor. Belki de yeni müşteriler haline gelecek yeni kişiler bularak işletmenizi büyütmek istiyorsunuz.

ilk hedefiniz: işletmeniz hakkında farkındalık oluşturmak. bir sonraki sosyal medya hamlenizi ayrıntılı olarak planlamanıza yardımcı olur. Başlangıç olarak söyleyecek ilginç bir şeyler olmalı.sonra onları dinleyecek kişileri bulmalıyız. Bu kişilerin neye ilgi duyabileceğini yanıt verebileceğini saptamak gerekir.

Ağınızı genişletmek istediğiniz için muhtemelen büyük ölçekli ağlarla başlamak isteyeceksiniz. Facebook ve Twitter‘a katılmaya karar verdiniz diyelim. Kendinize bu sitelerde hesap açtıktan sonra, sadık müşterilerinizden oluşan bir gruba ve hatta ailenize ve arkadaşlarınıza ulaşarak sizinle bağlantı kurmalarını isteyebilirsiniz. Siz bu kişilerle ve onlar da kendi ağlarıyla paylaşım yaptıkça kendi bağlantılarınızı artırmaya başlar ve böylece iş hedefinize ulaşmış olursunuz!

Unutmayın, sosyal medya tek yönlü bir yol değildir. Sizin de katılımcı olmanız ve yeni arkadaşlarınız ve takipçilerinizden oluşan ağa bir şeyler sunmanız gerekir.

Ağınızla etkileşim kurun. Ağınızdaki kişilerden bazılarının içeriklerini yeniden paylaşabilir, başkalarının moda trendleri hakkındaki içeriklerine veya klasik tarzda harika kombinasyonlar yapan bir ünlünün içeriğine yorum yaparak konuşma başlatabilirsiniz.

Planlamanız gereken son konu, kullandığınız farklı ağlardaki farklı kitlelerle nasıl iletişim kuracağınızdır.

Profesyonel ve otoriter mi olacaksınız? Hedef kitleniz de resmi ve profesyonel ise veya LinkedIn gibi belirli ağlar içinse bu tarz işe yarayabilir.

Neşeli ve arkadaşça mı olacaksınız? Bu tarz, daha gündelik tüketicilerle etkileşim kurduğunuz daha az resmi veya kişisel ağlarda işe yarayabilir.

İş hedeflerinizi unutmayın. Ağlarınıza ve işletmenize daha fazla kişi çekmek istiyorsanız, daha ilgi çekici ve davetkar bir iletişim tarzı kullandığınızdan emin olun. Mevcut müşterilerinizle etkileşim kurmak istiyorsanız, sadık müşterileriniz oldukları için minnettarlığınızı sunarak konuşmayı unutmayın.

Sosyal Medyada Fark Edilin Konusunun Diğer Yazıları  Mutlaka Okuyun Aşağıdaki Linkleri Tıklayarak Devam Ediniz!

 

 

 

 

 

 

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir