İçerik Pazarlamaya Başlayın – 2

KONU 4- Çevrimiçi Kitleler İçin İçerik Yazma

Çevrimiçi ve çevrimdışı içerikler birbirinden oldukça farklı şekillerde okunabilir.. Buradaki stil, uzunluk ve yapı gibi faktörlerin hepsi farklı kanallar için yazı yazma açısından büyük etkiye sahiptir. Çevrimiçi kitlenizin ilgisini çekmek için yazı yazma yaklaşımınızı uyarlamanız gerekir. 

Örneğin; gazetedeki uzun bir makaleyi okumak keyifli iken internette sayfalarca uzunluktaki makaleleri okumak sinir bozucu olabilir. Bunun nedeni, çevrimiçi içerik okurken çok fazla bilgiye maruz kalmamız ve karşılığında dikkatimizi tek bir konu üzerinde odaklana bildiğimiz sürenin kısalmasıdır. Bunları göz önünde bulundurarak, başarılı içerik yazımı için en iyi uygulamalardan birkaçı şunlardır: Okura neyi bekleyebileceğini net biçimde açıklayan bir girişle başlayın. İlgi çekici bir giriş veya açılış cümlesi, kullanıcıların dikkatini toplamak için önemlidir. Bu “İnsanların %60’ı köpek sahibi olmanın mutluluk verdiğini söylüyor” gibi bir cümle veya “Köpek modasındaki en son gelişmelerden haberdar mısınız?” gibi bir soru olabilir.

Yazı yazarken her zaman hedef kitlenizi aklınızda bulundurun ve onlara sunabileceklerinize odaklanın. İçeriğinizi onların gözünden okumaya çalışın ve satış konusunda aşırıya kaçmayın. Çok fazla satış mesajı vermek değil, kitlenizin ilgisini çekmeyi hedefleyin. Başka bir değerli ipucu da “harekete geçirici mesaj” kullanmaktır. 

Örneğin, “Hemen başlayın” veya “Bugün kaydolun” olabilir. Harekete geçirici mesajınızı stratejinize göre düzenleyin ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olduğundan emin olun.

lgi çekici konular bulmanın birkaç yolunu sizinle paylaşacağız. Rakiplerinizin hangi konuları ele aldıklarını araştırmayı deneyin. Araştırma yaparken potansiyel konuların bir listesini tutun ve yeni içerikler için beyin fırtınası yapma zamanı geldiğinde bu listeye başvurun. Ayrıca Answer the Public gibi araçlar, belirli bir konu veya önemli bir terimi içeren ve en çok yapılan arama sorgularını bulmanıza olanak tanır.

Bir konunun ne kadar popüler olduğuna dair fikir edinmenize yardımcı olan diğer araçlar; kullanıcıların web sitenizi bulmak için kullandıkları terimleri görmenize yardımcı olan Search Console ve belirli bir terimi kaç kullanıcının aradığını gösteren Anahtar Kelime Planlayıcı‘dır. Son olarak, okurların içeriğinizi okurken markanızı veya işletmenizin tarzını bununla hemen ilişkilendirebilmesi için yazı stilinizin tutarlı olduğundan emin olun. Net ve anlaşılır bir tarz, kitlenizle ilişki kurmanıza ve rakiplerinizden ayrılmanıza yardımcı olur. Dürüstlük ve coşku gibi, okurlarınızın markanızla ilişkilendirmelerini istediğiniz özellikleri yazın ve her zaman bu nitelikleri aklınızda bulundurarak içerik hazırlayın.

KONU 5- İçeriğinizin Görünürlüğünü Artırma

içeriklerinizi tanıtmanın farklı yollarını, bir içerik pazarlama takvimi oluşturmayı ve sahibi olduğunuz, kazandığınız ve ücretli kanallar yoluyla görünürlüğü artırmanın yollarını inceleyeceğiz.

Bazı bloggerlar, içeriklerinizi yazmaya ayırdığınız kadar vakti içeriklerinizi tanıtmaya da harcamanızı öneriyor. Her an çevrimiçi olan bunca kullanıcı düşünüldüğünde, içeriklerinizi iyi tanıttığınızdan emin olmak, daha geniş bir kitleye ulaşmasına yardımcı olmak için önemlidir.

Ryan için içerik tanıtım stratejisinin anahtarı, kitlesinin internette nerede zaman geçirdiğini anlamaktır. Kitlesi Pinterest‘te mi, yoksa instagram‘da mı? Müşterileri YouTube‘da video izliyor mu, yoksa bloglarda gezinmeyi mi tercih ediyor? Kitlesinin nasıl içerik tükettiğini anlamak, stratejisini doğru belirlemesine yardımcı olacak. Bir içerik tanıtım planı oluşturmadan önce, mevcut kanalları değerlendirmek önemlidir. Sahip Olunan, Kazanılan ve Ücretli kategorilerine göre kanalları belirlemek, başlamak için harika bir yerdir. Ryan için Sahip olunan demek, örneğin kendi web sitesi, blog’u ve sosyal medya profilleri gibi şahsen yönettiği pazarlama kanallarıdır. Sahip olduğu kanallar üzerinden içerik tanıtmak, harika bir başlangıç noktasıdır. Çünkü bu genellikle esnek ve düşük maliyetli bir seçenektir. Kazanılan kanallar, örneğin Ryan’ın içeriklerini paylaşan başka bir evcil hayvan bloggerı gibi üçüncü taraflara ait olan herhangi bir kanalı ifade eder. Kazanılan kanallar, içeriklerin erişimini artırabilir ve içeriklere itibar kazandırabilir. Son olarak ücretli kanallar, karşılığında ödeme yaptığınız tanıtımları ifade eder. Bu, hedefleriniz ve bütçeniz temelinde kampanyalarla belirli bir kitleyi hedeflemenizi sağlar. Ryan kendi blog yayınını sosyal medya üzerinden tanıtmaya yatırım yapabilir ve bu kanallara düzenli olarak göz atan daha fazla potansiyel okura ulaşabilir. İçeriklerinizi hangi kanallar yoluyla tanıtabileceğinizi öğrendikten sonra bir içerik takvimi oluşturmanız gerekir. İçerik takvimi, içerik pazarlama faaliyetlerinizi düzenleyen, ayrıntılı bir zaman çizelgesidir. Neyi ne zaman yayınlayacağınızı net biçimde planlamak, içerik sürecinizi tutarlı ve verimli hale getirmenize yardımcı olur ve bu sürece dahil olan herkesin takip edilecek net bir eylem planına sahip olmasını sağlar. Kendi içerik takviminizi oluşturmaya başlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları şunlardır

Erişilebilir tutun. İçerik takviminiz gerçekçi zaman aralıkları içermelidir. Erişilebilir olmaması halinde programın gerisine düşersiniz ve içerikleriniz tam potansiyeline ulaşmaz. Önemli tarihleri vurgulayın. Resmi tatiller veya alakalı etkinlikler, sezonluk içerikler yayınlamak için mükemmel zamanlardır. Birden fazla kanalı değerlendirinBlog ve sosyal medya gibi çeşitli pazarlama kampanyalarını birlikte kullanarak içerik pazarlama kampanyanızı nasıl tanıtabileceğinizi düşünün. Kitlenizi hatırlayın. Takvimin her aşamasında kitlenizi net biçimde tanımlayın. Kitlenizi gruplara ayıracaksanız hangi grubu hedeflediğinizi belirleyin. Çevrimiçi araçları keşfedin. Takvim oluşturmanıza, sosyal medya hesaplarında içerik yayınlamanıza veya içerik konusunda ekibinizle işbirliği yapmanıza yardımcı olacak pek çok ücretsiz ve ücretli araç mevcuttur. Bu araçlar, içerik oluşturma ve dağıtma sürecinin bir kısmını otomatik hale getirerek zaman kazanmanızı sağlar.

KONU 6- İçerik Pazarlamadaki Başarınızı Ölçme

Hedefiniz ister satışları artırmak ister işletmenizi tanıtmak olsun, hedeflerinizle gerçek ilerlemenizi karşılaştırmazsanız yaptıklarınızın işe yarayıp yaramadığını öğrenmeniz zor olur. Başlangıç olarak hedef ve amaçlarınızı belirleyin, ölçülebilir ve takip edilebilir olduklarından emin olun. Örneğin; bu çeyrekte YouTube kanalınızın abonelerini 200 kişi artırmak veya her ay blog‘unuzdaki sayfa görüntülemelerinde %10 artış olmasını istiyor olabilirsiniz. İçerik hedeflerinizi belirledikten sonra başarmak istediğiniz şeyi takip etmeniz daha kolay olur.

Şimdi içerik pazarlamanızı iyileştirmeye yardımcı olabilecek belirli metrikleri inceleyelim. Ziyaretçilerinizin konumlarını, yaşlarını ve cinsiyet demografilerini, belirli bir web sayfasında ne kadar zaman geçirdiklerini ve sitenize geldiklerinde ne aradıklarını düşünün.

Çalışanlar, ürün satışlarını artırma hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olması için eğlenceli blog gönderileri yazıp sosyal medyada paylaşıyorlar. Takip edebilecekleri metriklerden bazıları şunlardır: – Blog ‘un aldığı sayfa görüntüleme sayısı, – Sitede yapılan işlemlerin sayısı ve – Sosyal medya kanallarından web sitelerine gelen ziyaretçilerin sayısı Metriklerinizi son ayın blog gönderileri veya son çeyrekte yapılan online işlemlerin sayısı gibi önceki sonuçlarla karşılaştırmayı deneyin. Geçmişteki sonuçlarla karşılaştırmak, yeni stratejilerin gerçekten başarılı olup olmadığını net biçimde görmenizi sağlar.

Çoğu sosyal medya platformu, işletme hesaplarını takip eden veya bunlara üye olan kullanıcılarla ilgili ayrıntılı bilgi sunar. Kullanıcıların cinsiyet, yaş ve konumu gibi bilgilerin yanı sıra en çok hangi gönderilerin etkileşim aldığını da öğrenebilirsiniz. Bu tür veriler hangi içeriklerin hedeflerinize ulaşmada en etkili olduğu ve hangilerinin en iyi yatırım getirisini sağladığına ilişkin net bilgi sunabilir.

Bir örneği ele alalım: Dog Diner ekibi iki blog gönderisi yayınladı. Biri köpek mamalarının içeriğiyle, diğeri köpekleri gezdirmeyle ilgiliydi. Google Analytics hesapları, ilk gönderinin 200 görüntüleme aldığını ve kullanıcıların sayfada ortalama 30 saniye geçirdiklerini gösterdi. Köpek gezdirmeyle ilgili gönderi ise 1.000 görüntüleme aldı ve kullanıcılar sayfada ortalama 1:30 dakika geçirdiler. Dog Diner, bu verilerden köpek gezdirmeyle ilgili gönderilerin kitlenin daha çok ilgisini çektiğini ve gelecekte içerik geliştirirken bu konuya odaklanabileceklerini öğreniyor. Analizler, okurların geldiği yeri (sosyal medya veya bir arama motoru gibi) ve blog gönderisini okuduktan sonra kaçının bir ürün satın aldığını da gösterebilir. Mevcut verilere bakılıp zamanla içerik pazarlama stratejileri yeniden gözden geçirilerek şirketin hedeflerine ve amaçlarına ulaşmasını sağlanabilir.

İçerik Pazarlamaya Başlayın Diğer Konuları Kesinlikle  Okuyun.

 

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir