İçerik Pazarlamaya Başlayın

KONU 1- İçerik Pazarlamaya Giriş

Kendi içerik pazarlama kampanyalarınızı oluşturmanıza yardımcı olacak bazı örnek uygulamaları da tanıtacağız. İçerik pazarlama; videolar, bloglar ve sosyal medya gönderileri gibi çevrimiçi materyallerin oluşturulmasına ve paylaşılmasına dayanır.

Kullanıcıların dikkatini çekerek bir şirketin ürünlerine veya hizmetlerine yönelik ilgi oluşturmak için tasarlanmıştır. Web sitenize trafik yönlendirerek, markanıza ilişkin farkındalığı artırarak, kitlenizde güven ve tanınırlık oluşturarak satışları artırmaya da yardımcı olabilir.

Mükemmel içerik kampanyalarının temeli, kim için içerik hazırladığınızı bilmektir. Kitlenizi, tutkularını ve sıkıntılarını ne kadar iyi bilirseniz onlarla kişisel bir düzeyde etkileşim kurmanız da o kadar kolay olur. Müşterilerinizin karşılaştıkları zorlukları veya sıkıntılı noktaları göz önünde bulundurmayı deneyin, ardından içeriklerinizi bu bilgilere göre düzenleyin.

Başarının anahtarı, şu üç alanda başarılı olan bir içerik pazarlama kampanyası oluşturmaktır. Kitlenizin sorularını yanıtlamak, değerli bir şeyler sunmak ve daha fazlasını istemelerini sağlamak. Kendi stratejinizi oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç en iyi uygulama vardır: Kitlenizi daha iyi tanımaya zaman ayırın. Beğenilerini ve ilgi alanlarını öğrenmek için sosyal medyada takip ettikleri hesaplara bakın. Deneme yaparak kitlenize ulaşmak için en iyi içerik türlerini bulun ve birkaç biçimi kullanmaktan korkmayın. İçeriklerinizi yayınlamak için doğru yerleri seçin ve kitlenize doğrudan hitap ettiğinizden emin olun. Kalıplaşmış ifadeleri ve yanıtları bir kenara bırakın ve kitlenizle etkileşim kurmak için doğal dile öncelik verin. İçeriklerinizin benzersiz, ilgi çekici ve heyecan verici olduğundan emin olun. Kitlenizin ilgisini çekmek için etkileyici başlıklar, göz alıcı resimler ve bilgilendirici bir dil kullanın. 

Kendi içerik pazarlama stratejinizi yazmaya başlarken daha önce sözünü ettiğimiz, başarının üç anahtarını unutmayın: Kitlenizin ihtiyaçlarına cevap vermeye odaklanın. Değerli bulacakları içerikler oluşturun ve gelecekte daha fazla içerik için sizi ziyaret etmelerini sağlayacak şekilde ilgilerini taze tutun. 

KONU 2- Çevrimiçi Müşterilerinizi Tanıyın

Herkes farklıdır. Bu nedenle, söz konusu çevrimiçi içerik oluşturmak olduğunda kitlenizin kimlerden oluştuğu ve ne öğrenmek istedikleri üzerine düşünmek faydalıdır. Kitle segmentasyonu bu noktada yardımcı olabilir. 

Segmentasyon, kitlenizdeki kişileri kim olduklarına ve neleri beğendiklerine göre bölmeyi içerir. Çok çeşitli kullanıcıları hedefleyerek zaman ve para harcamaktansa segmentasyon, ürün veya hizmetinizle en çok ilgilenen grupları tespit etmeye yardımcı olur. Potansiyel müşterilerle bağlantı kurmanın daha uygun maliyetli ve ikna edici bir yoludur. Kitlenizi araştırarak ve gruplara bölerek onları heyecanlandıran, eğlendiren ve ilgilerini çeken içerikler oluşturabilirsiniz.

İlk adım, potansiyel kitleleri segmentlere bölmek ve bu hizmetten kimin faydalanacağını belirlemektir Sonraki adım, bu grubu göz önünde bulundurarak içerik oluşturmaktır.

Peki içerik oluşturup yayınlarken kitle segmentasyonu neden bu kadar önemlidir? Bir kitlenin alışkanlıklarını ve tercihlerini anlamak, içerikle doğrudan bu grubu hedeflemenize yardımcı olabilir.

Bu grup hangi sosyal kanalları kullanıyor? Boş zamanlarında neler yapıyor?  Tüm bu bilgiler, bu gruba özel içerikler oluşturma söz konusu olduğunda değerli olabilir. Kullanıcıların neleri aradıklarını öğrenmek için Answer The Public ve Anahtar Kelime Planlayıcı gibi ücretsiz çevrimiçi araçları deneyin. Kitle demografileri ve davranışları hakkında bilgi edinmek için Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarındaki analiz özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Son olarak, kullanıcılara seslenmeyi unutmayın. Çevrimiçi dünyada bu kolayca unutulabilir ancak kullanıcılarla yüz yüze konuşmak, kim olduklarına ve nelere ihtiyaç duyduklarına dair eşsiz bilgiler sunabilir.

KONU 3- Doğru İçerik Biçimini Seçme

Çevrimiçi içeriklerin çok farklı biçimleri olabilir: Örnek vakalar, e-kitaplar, bilgi grafikleri, resimler ve video klipler gibi. Bu farklı biçimlerin her biri kendine has avantajlara sahiptir; ilham verir, eğitir veya eğlendirir. Bu derste, popüler içerik biçimlerini keşfedecek ve kitlenizin özel ihtiyaçlarına göre nasıl biçim seçeceğinizi açıklayacağız.

Hangi biçimi seçerseniz seçin, içeriğin amacı her zaman aynıdır: Bir kitleyle bağlantı kurmak. Bunun sonucunda bu kitle etkileşim kurar, paylaşır, öğrenir ve hatta müşteriye dönüşür. Popüler içerik biçimlerinden bazılarını keşfederek başlayalım. Blog ‘lar genellikle mevcut bir web sitesinin alt bölümü olarak yayınlanır ve orijinal içerikler veya konuk yazar tarafından hazırlanmış içerikleri barındırır. Özgün ve nitelikli blog yayınları hazırlamak, bilinirliği artırmaya yardımcı olabilir ve sosyal medya gibi diğer kanallarda paylaşılacak ilgi çekici içeriklerinizin olmasını sağlar. Bilgi grafikleri bilgi verme amaçlıdır ve bilgileri görsel olarak sunmanın harika bir yoludur. Göz alıcı biçimi sayesinde internette iyi performans gösterir, karmaşık veya sıra dışı içerikleri yaratıcı bir biçimde sunmaya yardımcı olabilir. E-kitaplar eğiticidir ve belirli bir konuya odaklanan, okunması kolay rehberlerdir. Bu biçim, okuyuculara pratik içerikler sunar ve alanınızda bir uzman olarak öne çıkmanıza yardımcı olur. Videolar ürün gösterimlerinden eğitimlere ve müşteri görüşlerine kadar her şeyi içerebilir. Markaların hareket halindeyken tüketilebilecek ilgi çekici, eğlenceli ve faydalı içerikler oluşturmalarına olanak tanır. Değerlendirilebilecek pek çok başka içerik biçimi vardır.

Başarılı içeriklerin viral olması veya milyonlarca kullanıcıya ulaşması gerekmez. İçerikleri kitlenize özel olarak oluşturmaya odaklanın ve müşterileri belirli bir hedef veya eyleme yönlendirecek şekilde tasarlayın. Artık farklı biçimlere aşina olduğunuza göre, bir sonraki adım içeriğinizin ana hedefini düşünmektir. İçerik pazarlamada içeriklerin genellikle dört temel amacı vardır: Eğlendirmek, ilham vermek, eğitmek ve ikna etmek. 

İçerik Pazarlamaya Başlayın Diğer Konuları Kesinlikle  Okuyun.

 

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir