Sosyal Medya Derinliklerine İnin – 3

KONU 3- Sosyal Medyada Başarıyı Ölçmek

Sosyal medya kampanyalarının etkisini takip etmek için analizler ve farklı araçlardan takip edebilirsiniz.

Öncelikle sosyal ağların kendisine göz atmak önemlidir. Bunların çoğu, oturum açtığınızda bu ağlarda olup bitenlere dair veriler sunar. Örneğin, kaç kullanıcıyla bağlantıda olduğunuz ve bunun zaman içinde nasıl bir trend gösterdiği, hangi gönderilerinizin en çok paylaşılıp bunlarla etkileşim kurulduğunu veya en büyük hayranlarınızın kimler olabileceğine dair raporlar alabilirsiniz.

Pek çok sosyal ağda sunulan veriler ve raporlara bakarak bağlantılarınız, nasıl davrandıkları, sunduğunuz içerikleri nasıl tükettikleri veya bunlarla nasıl etkileşim kurdukları hakkında pek çok bilgi edinebilirsiniz.

Her ağda ayrı ayrı hesap açmak yerine raporları tek tek karşılaştırmak yerine tek bir hesaptan hepsinin raporunu analizi görebileceğiniz programlar var. Onlarla tek seferde işinizi halledebilirsiniz. Piyasada parayla satılan programlar var temel olarak sosyal ağlarda sizden bahsedilen her şeyi, rakiplerinizi veya üzerine konuşulan belirli temaları araştırır. Ancak bu raporlar genel olarak sosyal medyada olup bitenleri ölçer.

Peki ya birisi paylaştığınız bir bağlantıyı veya yayınladığınız bir içeriği tıkladıktan ve web sitenize geldikten sonra ne olup bittiğini öğrenmek istiyorsanız?

Bunun için web sitelerinde olup bitenleri takip etmek amacıyla Google Analytics gibi ayrı bir araca ihtiyaç duyarsınız.

Web analiz araçları genellikle bir kullanıcı web sitenize gelir gelmez izini bulur ve ziyaretçiler sosyal medya sitelerinden geldiklerinde otomatik olarak takip eder. Web analiz araçlarıyla kullanıcılar nereden nasıl hangi sayfanızda ne kadar süre kaldı geri bildirim ne yaptı ne indirdi ziyaretçi neler yaptığınızı ve fazlasıyla anlamınıza yardımcı olur.

Sosyal Medya  Derinliklerine İnin Konusunun Diğer Yazıları  Mutlaka Okuyun Aşağıdaki Linkleri Tıklayarak Devam Ediniz!

 

 

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir