Sosyal Medya Derinliklerine İnin – 4

KONU 4- Sosyal Medyanın Tuzaklarından Kaçmak

İşletmenize zarar verecek tuzak noktaları ele alalım. her üç ayda bir yayınlanan, sıkıcı, tekrarlanan satış mesajları ve tersine çok fazla gönderiyle pek çok işi bir arada yapmaya çalışmak gibi.

Sosyal medyanın ilk kuralı: Dünya sizin etrafınızda dönmez.

Bir işletme iseniz sosyal medyada takipçilerinizin sizinle ilgilendiğini unutmayın. Agresif bir biçimde satış yapmanıza gerek yok. İyi bir deneyim sunmaya ve ilgilenebilecekleri şeyler sunmaya özen gösterin.

Örneğin bir giyim mağazasına sahipseniz takipçilerinizi yenilikler, yakında gelecek ürünler ve işinizi nasıl yaptığınız konusunda bilgilendirin. Ürün sayfanızı yeniden oluşturup insanlara bunları zorla göstermenize gerek yok.

iki taraflı bir etkileşim beklerler. Sizin de onları dinlediğinizi bilmek isterler.

Kullanıcılar size yanıt verdiklerinde takip etmek için internet üzerinde “gelen telefonlara cevap verdiğinizden” ve yorumları yanıtlamaya ilişkin bir planınız olduğundan emin olun.

Anlayışlı, düşünceli ama hepsinden önemlisi, tutarlı olun. Şikayetleri takip edin ve kullanıcılara istedikleri bilgileri verin. Olumsuz geri bildirimlerin felaketle sonlanması gerekmez. Müşterilerinize ve izliyor olabilecek herkese gerçekten yardımcı olmak istediğinizi göstermek için bir fırsat olabilir.

Sonraki tuzak: Sosyal medyada çok fazla işle aynı anda uğraşmayın. Mevcut olan tüm ağlar düşünüldüğünde, müşterilerle konuşmak için neredeyse sınırsız fırsat vardır ancak bu görüşmeler zaman alır.

Dikkatli değilseniz çok sayıda siteyle uğraşırken bunalabilirsiniz. En önemli olanlara odaklanın ve mantıklı, baş edebileceğiniz kadar işle meşgul olun.

Büyümekte olan, yenilikçi, heyecan verici işletmelerin söyleyecek çok sözü vardır. Hantal ve ağır hareket edenlerin söyleyecek pek bir şeyi olmaz.

Sosyal medya ve analiz araçlarını kullanarak sosyal medya çalışmalarınızın kârlılığınıza nasıl katkı sağladığını ilk elden görebilir ve hangilerinin diğerlerinden daha değerli olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bir sosyal medya faciasından kaçınmak kolaydır.

Kendinize sadık kalın, yorumları yanıtlayın, mantıklı sitelere odaklanın, tutarlı olun ve sonuçlarınızı ölçün. Tüm bunları yaptığınızda sosyal medya çalışmalarınız başarıya ulaşabilir.

Sosyal Medya  Derinliklerine İnin Konusunun Diğer Yazıları  Mutlaka Okuyun Aşağıdaki Linkleri Tıklayarak Devam Ediniz!

 

 

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir