Videolardan En İyi Şekilde Faydalanın – 2

KONU 4- Videolarınızı Paylaşmak ve Tanıtımlarını Yapmak

Yemekle ilgili bir bloğunuz olduğunu ve yemek tariflerinizi sunduğunuz bir dizi video çektiğinizi varsayalım. İlk adım, videolarınızı YouTube veya Vimeo gibi popüler video paylaşım sitelerine yüklemektir.

Videoların içeriğine uygun başlıklar, alakalı anahtar kelimeler ve ayrıntılı açıklamalar eklemek çok önemlidir. Bu, hem izleyicilerin videoda ne bulabileceklerini bilmelerine yardımcı olur hem de videolarınızın arama sonuçlarında gösterilmesini sağlar.

Kitlenizi bir sonraki adımı atmaya teşvik etmek için harekete geçirici mesajlar ekleyin. Örneğin izleyicilerden videoyu paylaşmalarını, web sitenizi ziyaret etmelerini, e-posta bülteninize abone olmalarını veya yorum yazmalarını isteyin.
Videolarınızı yayınlayacağınız bir sonraki yer, kendi web sitenizdir. Videolarınızı, belirli bir mutfak türü veya yemek pişirme tekniğiyle ilgili sayfalara yerleştirebilirsiniz.

Sık sık yeni videolar yükleyerek içeriklerinizi güncel tutun. Yaşadığınız yerde, geçmişte gerçekleştirilmiş bir yemek festivali tanıtımı gibi eski tarihli videolarınızı arşivleyin veya kaldırın.
Videolarınızı izleyen kullanıcıları, sitenizde daha fazla vakit geçirmeleri için teşvik edin.

Videoları amaçlarına göre gruplandırın. Örneğin yemek pişirme teknikleri veya brunch tarifleri için ayrı gruplar oluşturun.
E-posta pazarlaması ve sosyal medya üzerinden video paylaşımı, kitlenizin ilgisini çekmenin ve daha geniş bir kitleye ulaşmanın etkili yollarından biridir.

Bazı popüler e-posta programlarının, video oynatma özelliğini desteklemediğini unutmayın. Bu nedenle, videoları doğrudan e-postaya yerleştirmek yerine, kullanıcıları sitenize yönlendirmeniz çok daha iyi olabilir. Videonuzun izlenmesini sağlamak için, sitenizdeki bir sayfaya bağlantı içeren durağan bir video resmi ekleyebilirsiniz.
Facebook, Google + veya Twitter gibi sosyal medya sitelerinde kullanıcıların arkadaşlarıyla, aileleriyle ve takipçileriyle paylaşmak isteyebileceği, ilginç yemek tarifleri veya ünlü aşçılarla röportajlar gibi videolar yayınlayın.

Video paylaşmanın başka bir yolunu mu arıyorsunuz? Hashtag kullanın.

Yayınlarınıza eklediğiniz hashtag‘ler belirli sosyal sitelerde görünürlüğünüzü artırabilir. Bir yemek bloğu için #yemekpisirme, #yemekpisirmeteknikleri ve #gurme gibi hashtag’ler kullanabilirsiniz.

KONU 5- Video Paylaşım Sitesine Reklam Vermek

Bugün, işletmenizin reklamını yapmak için video paylaşım sitelerinin popülerliğinden yararlanmanın çeşitli yollarını öğreneceksiniz.

İlk adım, hedef kitlenizi tanımlamak ve bu kitlenin görüntüleme olasılığı yüksek olan içerik türlerini belirlemektir.

Okurlarınızın ilgi alanlarına uygun içeriklere yer veren video kanallarını aramakla işe başlayabilirsiniz. YouTube bunun için çok iyi bir yer olabilir. Ulaşmak istediğiniz kitle bu kanallardadır ve bu videolardaki reklamlar yeni kullanıcıları blogunuza çekebilir.

Kitlenizin ilgi alanlarına yönelik fikirler bulduktan sonra, YouTube‘da reklam yayınlamak için Google AdWords programını kullanabilirsiniz. Diğer web siteleri de çoğu zaman reklam yayınlamaya izin verir. Bu sitelerde reklam yayınlamak için kendi videolarınız olması gerekmez. Resim ve metin de kullanabilirsiniz. Örneğin profesyonel bir görünüme sahip banner’lar oluşturmanıza yardımcı olacak Google Reklam Galerisi gibi ücretsiz araçlar bile var.

İzleyicilere, web sitenizi ziyaret etmeleri için bir neden vermeniz ve ziyaret ettiklerinde sitenizde çarpıcı bir şeyler bulmalarını sağlamanız çok önemli. Bu kitlenin görsel içeriklerden hoşlandığını artık biliyorsunuz. Bu nedenle, onları mümkünse çarpıcı resim veya kendi videolarınızı içeren sayfalara yönlendirin. Unutmayın, kullanıcıların daha fazla içeriğe göz atmak için sitenize geri dönmelerini sağlamanız gerekir.

YouTube’da reklam yayınlamaya karar verdiğinizi varsayalım. Reklamınızı hazırladıktan sonra, kampanyanızı yayınlamak için bir AdWords hesabı kullanın.

Hedef kitleniz YouTube’da video izlerken, seçtiğiniz reklam türüne göre reklamınız videonun yanında, hatta videonun içerisinde bile gösterilebilir.

Tüm İnternet reklamlarında olduğu gibi, YouTube kampanyanız için de bir bütçe belirlemeniz gerekir. Kampanyanızı izleyin ve öğrendiğiniz bilgiler temelinde optimize edin.

KONU 6- Videonun Performansını Ölçmek

İnternet’te yayınlanan videolar üzerinden pazarlama stratejisinin en iyi taraflarından biri, sonuçları ölçebilmenizdir. İster kendi web siteniz için video oluşturun ve videolarınızı sosyal medyada paylaşın, ister popüler video sitelerinde reklam yayınlayın, her durumda çalışmalarınızın sonuçlarını ölçebilirsiniz.

Video analizleri, videolarınızı izleyen kullanıcılar hakkında yaş, cinsiyet ve yer gibi önemli bilgiler sağlar. Kitlenizi tanırsanız, izlemek isteyecekleri video içerikleri oluşturabilirsiniz.

Videolarınız web siteniz, Facebook sayfası ve YouTube kanalı gibi farklı yerlerde yayınlanıyorsa, içeriğinizin gösterildiği sitede sağlanan analizler videolarınızın en çok izlendiği yerleri gösterir.

Videolarınızın en çok izlendiği yerleri bilmek, içeriğinizi tanıtmanın temelini oluşturur. Kitlenizin büyük bir bölümü videolarınızı YouTube‘da izliyorsa, yeni içeriklerinizi bu siteye yüklemeye odaklanın.

Videolarınızın en çok hangi gün ve saatte izlendiğini de görebilirsiniz. Çoğu kullanıcı videolarınızı hafta sonları izliyorsa, yeni içerikleri cuma geceleri yüklemeyi düşünebilirsiniz.
Videolarınızın performansını ölçerken, kullanıcıların videolarınızı baştan sonra izleyip izlemediğini görebilirsiniz. Videonuzun uzunluğu içeriğe bağlı olabilir.

Genellikle kısa videolar en iyisidir. Videoları kısa tutarak kullanıcıların onları başından sonuna kadar izleme olasılığını artırabilirsiniz.

Bir videonun yalnızca ilk birkaç saniyesi izleniyorsa, içeriğiniz kullanıcıların beklentilerini karşılamıyor olabilir. Kullanıcılara, izlemek üzere oldukları içerikle ilgili daha iyi bir fikir vermek için ön izleme resimlerini, video başlıklarını veya açıklamaları güncelleyebilirsiniz.
İzlenen videonun uzunluğuna da dikkat edin. Çoğu kullanıcı videolarınızı yalnızca bir dakika boyunca izliyorsa, en fazla 60 saniyelik videolar oluşturmaya çalışın.

Videolarınızın performansı hakkında bilgi veren diğer göstergeler arasında beğenenler, beğenmeyenler, yorumlar ve paylaşımlar yer alır. İzleyicilerden gelen bu veriler, bilgilendirici geri bildirimler sağlar. Bir ipucu daha: Yorumları ve sosyal medyayı takip ederek videolarınızın aldığı tepkilerden haberdar olun.

İzleyicilerin videolarınızı paylaşması, güçlü bir etkileşim göstergesidir. Bu, videoyu başka birine gönderecek kadar beğenmiş oldukları anlamına gelir.

Videolardan En İyi Şekilde Faydalanın Diğer Yazılarınıda Mutlaka Okuyunuz.

 

 

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir