Web Analizine Başlayın

 KONU 1-Web Analizi Nedir?

Web analizi tam olarak nedir? Web analizi, web sitenizden toplayabileceğiniz verileri, işletmeniz hakkında bilgi edinmek için kullanmanızı sağlar.

Çok sayıda web analizi aracı bulunur ve hepsi çeşitli özelliklere sahiptir. Henüz başlangıç aşamasında olduğumuzdan temel bilgilere odaklanacak ve hangi aracı kullanırsanız kullanın.

Web analizi, size veri sağlayarak yardımcı olur. Esasen sayılabilecek her şey “metrik” olarak adlandırılır.

Analizleri kullanmaya yeni başlıyorsanız kendinizi metriklerden oluşan bir okyanusta yüzüyormuş gibi hissedebilirsiniz. Ancak, tüm bu verilere kısa sürede alışacaksınız.

Web analizi araçlarıyla ne yapacaksınız?
Web analizi araçlarını web sitenizin ziyaretçileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanabilirsiniz.

Bir kullanıcının sipariş verdiğini, mağazanızın yol tarifini indirdiğini, iletişim formu doldurduğunu veya sitenizi ziyaret ederken gerçekleştirmelerini istediğiniz başka bir işlemi tamamladığını varsayalım. Bu işlem “dönüşüm olarak adlandırılır.

Web analizi araçları size, “dönüşüm oranlarının”, yani sitenizi ziyaret eden veya hedeflerinizden birini gerçekleştirerek dönüşüm sağlayan kullanıcı sayısının, kullanıcıların nereden geldiğine, oraya daha önce gidip gitmediğine ve hatta kullandığı cihaza bağlı olarak değişip değişmediğini söyleyebilir.

Sunucusunu inceleyelim. Sitenizin hangi cihazlarda en iyi ve en kötü performansı gösterdiğini öğrenirseniz, temel olarak alabileceğiniz güçlü yönleri ve geliştirmeniz gereken zayıf yönleri belirleyebilirsiniz.

Genel olarak, izlediğiniz herhangi bir şeyi kelimelerle ifade etmek için kullanabileceğiniz her tür veriye boyut denir.

Cihaz türü, ziyaretçiler tarafından kullanılan tarayıcılar ve ziyaretçilerin coğrafi konumları vb. boyutlara örnek olarak verilebilir.

Metriklerinizi alıp “boyutlara” göre bölerek çok spesifik ve ayrıntılı soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Örneğin, “Kullanıcıların web sitemin hedeflerini gerçekleştirerek en kolay dönüşüm sağladığı cihazlar hangileri?”
Bu soru, web analiziyle yanıtını bulabileceğiniz birçok sorudan yalnızca biridir.

Kullanıcıların web sitenizi en çok günün hangi saatinde ziyaret ettiğini mi öğrenmek istiyorsunuz? ” Ziyaretçiler” metriğinizi alıp “Günün Saati” boyutuna göre bölümlere ayırın.

Yoksa en çok satış sağlayan pazarlama kampanyalarını bulmak mı istiyorsunuz? “Dönüşümler” metriğini alıp “Kampanya” boyutuna göre bölümlere ayırın.

Web analizi raporlarınızı ayrıntılı olarak incelediğinizde, izlenen tüm metrik ve boyutları görebilirsiniz. Ayrıca, en çok önem verdiğiniz soruların yanıtını bulmak için bu metrik ve boyutları birleştirebilir ya da bölümlere ayırabilirsiniz.

Öncelikle, özel bir kodu kopyalayıp web sayfanıza yapıştırmanız gerekir. Ardından, kendi kendilerine birçok değeri izleyen bu araçları, işletmenize ve hedeflerinize özgü değerleri izleyecek şekilde yapılandırabilirsiniz.

KONU 2- Web Analizinden Fayda Sağlamak

Web analizi, doğru kullanıldığında, işletmenizin online bölümünün temelini oluşturabilir. Çünkü analizler, gerçekleştirmek istediğiniz neredeyse her tür dijital pazarlama işleminin performansını ölçebilir. Arama Ağı reklamlarından görüntülü reklamcılığa, sosyal medyadan e-postaya kadar her şey buna dahildir.

Aynı zamanda, analizler, bir kullanıcının sitenizi ziyaret ettiği ilk andan devamlı müşteriye dönüştüğü ana kadar, tüm dijital müşteri yolculuğu boyunca web sitenizin ziyaretçilerini ölçer.

Tüm bunların nasıl gerçekleştiğini görmek için “pansiyon” örneğini inceleyelim.
Pansiyonun hedeflerinden biri, web sitesi ziyaretçilerinin İnternet üzerinden rezervasyon yaptırmasıdır. Sonuçta böyle para kazanıyorlar.

Analizler, kaç rezervasyon yapıldığını ölçmenizi sağlayabilir ancak tüm müşteri yolculuğu boyunca rezervasyona olanak tanıyan ve onu takip eden işlemler hakkında da önemli bilgiler sunar.

Bu tam olarak ne anlama geliyor? Bir müşterinin rezervasyon yaptırmadan önce geçirdiği yolculuğa ilişkin bir örneği ele alalım. Üç ay sonra gerçekleştireceğiniz bir gezi için Bodrum’da pansiyon arıyorsanız, yapacağınız ilk iş, İnternet’e girip “Bodrum’daki pansiyonlar” gibi bir terim için arama yapmaktır. Arama yaptıktan sonra arama sonuçları sayfasını görürsünüz. Ardından, ilginizi çeken pansiyonların web sitelerine göz atabilirsiniz. Araştırma modundasınız.

Baktığınız pansiyonu beğendiklerinizin yer aldığı listeye ekleyebilir ve hatta promosyonları kaçırmamak için pansiyondan e-posta güncellemeleri almak üzere kayıt olabilirsiniz.

İki hafta geçti, ve tahmin edin ne oldu? Seyahat etmeyi planladığınız tarihler için normal fiyat üzerinden %10 indirim teklif eden bir e-posta alırsınız!

Şu ana kadar çok araştırma yaptınız ancak henüz rezervasyon yaptırmadınız ve karar vermek için ihtiyacınız olan şey de bu e-postaydı. Bu nedenle, e-postayı tıklayıp web sitesine gidiyor ve rezervasyon yaptırıyorsunuz.

Analizin gücü, bir işletmeye müşteri yolculuğunun her aşamasında neler olduğunu ölçmeye yardımcı olabilmesinde gizlidir. Kullanıcıların başlangıçta işletmenizden nasıl haberdar olduğunu mu öğrenmek istiyorsunuz? Analizler size kullanıcıların işletmenizi hangi arama motorundan bulduğunu ve sitenize ne tür sayfalardan yönlendirildiğini söyleyebilir.

Ayrıca, kullanıcıların web sitenize geldiğinde işletmenizle gerçekten etkileşimde bulunup bulunmadığını da söyleyebilir.

Analizler, kullanıcıların izlemek istediğiniz hedefleri gerçekleştirerek dönüşüm sağlayıp sağlamadığını da ölçebilir.

Analizleri, ziyaretçilerin web sitenizi nasıl kullandığını anlamanıza ve gerekli iyileştirmeleri yapmanıza olanak tanıyan güçlü bir araca dönüştürmenin en iyi yollarından biri, müşteri yolculuğunun her aşamasında net, spesifik ve ölçülebilir hedefler belirlemektir.

KONU 3- Web Analizi Sayesinde Belirlediğiniz Hedefleri İzleme

Hedefler ve dönüşümlerle ilgili birkaç örnek görüp bunların neden önemli olduğunu öğrenmek, kendi hedef ve dönüşümlerinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

” Dönüşüm ” kelimesi, genellikle, bir web sitesi ziyaretçisinin bir hedefi tamamladığında gerçekleşen işlemi tanımlamasıdır.

Hedeflerin ve dönüşüm izlemenin ne kadar önemli olabileceğini göstermek için pansiyon örneğini kullanalım.

Web analizi aracınızda oturum açıp sayıları incelemeye başladığınızı varsayalım.
Önce, pansiyon web sitesinin geçen ay 10.000 ziyaretçi aldığını fark ediyorsunuz. Bu sayıyı geçmişle kıyaslayıp ziyaretçi sayınızın geçen yılın aynı ayına oranla 5.000 kişi arttığını görüyorsunuz.

Harika, değil mi?

Öyle olmayabilir de. Ziyaretçiler işletmenizi ileriye taşımak için tek başına yeterli değildir ve bu ziyaretlerin değerini anlamadan bu bilgilerle ne yapacağınızı bulmak gerçekten zordur.
Bu ziyaretçilerin değeri hakkında biraz daha bilgi edinelim. Bazı raporlara bakıp ortalama bir ziyaretçinin web sitenizde geçen yılki gibi iki dakika geçirdiğini fark ediyorsunuz.

Biraz daha bilgi edindik ancak bu ziyaretlerin ticari değerine henüz gerçekten ulaşamadık. Değerli bir ziyaret gerçekleştirmek için iki dakika yeterli mi? Yoksa çok mu az? Gerçek şu ki sorunun yanıtını bilmiyoruz.

Sadece bu tür istatistiklere bakmak, herhangi bir karar verme yeteneğimizi oldukça sınırlandırır.
İhtiyacımız olan şey, bu ziyaretlerin işletme açısından değerini açıkça gösterebilen verilerdir. Bu veriler sayesinde, sürekli gelişmek için yapabileceklerini görmek üzere web analizi aracınızı gerçek anlamda kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu da bizi, başlangıçtaki, İnternet’te neyi başarmak istediğimiz sorusuna geri götürür.

Reklam kampanyalarınızı ağırlıklı olarak hafta sonları, kullanıcıların rezervasyon yapma olasılığının daha yüksek olduğu saatlerde yayınlanacak şekilde ayarlarsınız.
Her şeyin yerine oturmaya başladığını düşünüyorsanız web analizi araçlarının sizin için neler yapabileceğini kavramışsınız demektir.

Unutmayın: Bu araçlardan en iyi şekilde yararlanmanın yolu, söz konusu araçları spesifik hedeflerinizi ölçmek için kullanmaktır.

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir